MX Keys’e yakından baklıyoruz

3 Nisan 2021 Cumartesi

MX Keys’e yakından baklıyoruz

MX Keys, Master serisinin üyelerinden bir tanesi. Bu seride yalnızca klavye değil, aynı zamanda mouse’lar da bulunuyor. Bilirsiniz, klavye + mouse, PC’lerde kullanıcıların eli kolu gibidir. Hele ikisi de konforlu kullanım sunuyorsa, bunun sonucunu oynadığınız oyunlardan yaptığınız işlere kadar hemen her noktada olumlu olarak görürsünüz.

MX Keys, basit tabirle, kablosuz olarak kullanılabilen ve ergonomik yapısı sayesinde onu rahatlıkla taşıyıp farklı mekanlarda, farklı cihazlarda kullanabileceğiniz bir ürün. İster bir masaüstü PC’ye bağlayın, ister biz dizüstü PC’ye, isterseniz de bir akıllı mobil cihaza. Ürünün, Windows ve Mac’in yanında Linux, iOS ve Android destekleri sunduğunu da belirtelim.

MX Keys’i kutudan çıkarıp masaya koyduğunuzda, ilk olarak ince, kompakt tasarımı dikkat çekiyor. Yanlardan yumuşatılmış hatlara ve parmak uclarınıza göre tasarlanmış tuşlara sahip. Ayrıca, alt kısımdaki kaymaz pedler sayesinde masada kaymadan kullanılabiliyor ve sağlam tutuş hissi oluşturuyor.

MX Keys

Tuşların büyük ve parmak yapısına uygun olarak tasarlanması, tabii ki kullanım konforunu da artırıyor. Genel olarak tuşların boyutlandırılması başarılı. Türkçe karakter desteği de bulunuyor. Fonksiyon tuşları sayesinde pek çok kısayola sahipsiniz ve üstelik sessiz ev ve ofis ortamlarında çalışmak için ürünün uygun oldugunu söyleyebiliriz.

Öte yandan, tabii ki her seferinde iyi ışıklı ortamlar olmayacaktır, düşük ışıklı koşullarda da çalışmanız gerekebilir. İşte bu gibi durumlarda da tuşların kademeli alttan aydınlatma sistemini aktifleştirebilirsiniz. Hem görsellik hem de kullanılabilirlik olarak sizi mutlu edecektir.

Buradaki bir güzel özellik ise, klavyenin yakınlık ve ortam ışık düzeyini algılayabilen sensörlere sahip olması. Bu ne demek? Klavyeyi bir süre kullanmazsanız ve ellerinizi çekerseniz, tuşların ışıkları otomatik olarak kapanıyor.

Gelelim kullanım deneyimlerimize

Klavye, kablosuz olarak 10 metreye kadar mesafede çalışabiliyor. Ev kullanımlarında da bu detay işinize yarayabilir. Örneğin, yattığınız yatağınızdan klavye aracılığıyla uyumlu cihazlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Masada konumlandırdığınız düşünelim, ürün, masada cok az yer kaplıyor ve bunu yaparken tuş seçeneklerinden tuş boyutlarına kadar pek çok detayı da sunmayı başarabiliyor. Ciddi bir özellik kırpılması söz konusu değil.

Uzun süreli kullanımlarda bile parmaklarımız ve bileklerimizde rahatsızlık hissetmedik. Klavyenin hafif eğimli yapısı ve tuşların içe doğru oyuk hazırlanması, dediğimiz gibi konfora önemli ölçüde katkı sağlıyor.

Sürekli makaleler ve haberler hazırlayan biri olarak bahsetmem gerekirse, bir şeyler yazabilmek için gerçekten ideal olduğunu söyleyebilirim.

Peki ya pil performansı nasıl?

Ürünü beraberinde gelen Type-C kabloyla kolaylıkla şarj edebilirsiniz ve tam şarj ile 10 güne kadar kullanım sunabiliyor. Burada tabii ki kullanım alışkanlıklarına göre sürede farklılıklar olacaktır. Logitech diyor ki eğer arka plan ışığını kapatırsanız, tek şarj ile 5 aya kadar kullanım bile mümkün.

İnceleme videosunu izlemek için buraya tıklayınız

Benzer Haberler