Mustafa Şentop’tan ‘Montrö’ çıkışı

25 Şubat 2022 Cuma

Mustafa Şentop’tan ‘Montrö’ çıkışı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop “Montrö Anlaşması önemli Ukrayna elçisinin de bir talebi olmuştu ama anlaşmadaki hükümler çok açık ve çok net. Türkiye anlaşma hükümlerini net bir şekilde takip ediyor” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Tekirdağ’da Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ile birlikte “Ombudsman Halkla Buluşuyor” programına katıldı.

Programın ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Şentop, Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği askeri harekatı değerlendirdi.

Şentop, “Biz gerek bölgemizde gerekse dünyanın neresinde olursa olsun devletlerin arasındaki ihtilafların diyalog, müzakere yoluyla, barış yoluyla çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çatışmaların, savaşların, işgallerin sorunları çözmediğini bugüne kadar yaşamış olduğumuz bütün süreçler, tarih gösteriyor” diye konuştu.

‘MİNSK ANLAŞMASI’NIN HÜKÜMLERİNE GÖRE MÜZAREKE ETMEK GEREKİR’

“Yüz yıl önce dünya çok büyük savaşlar yaşadı” diyen Şentop, “Birinci Dünya Savaşı, İkinci Dünya Savaşı, 100 milyonun üzerinde insan öldü. Hâlâ ihtiraslar devam ediyor. Yani savaşlar, kan, gözyaşı, sorunları çözmüyor. Sorunları uluslararası hukuka göre anlaşmalara göre Ukrayna, Rusya arasındaki Minsk anlaşmaları var, iki anlaşma var. Hükümlere göre müzakere ederek, diyalog yoluyla çözmek gerekir. Yoksa bu sadece Ukrayna, Rusya arasında değil, başta bölgemiz olmak üzere, bütün Avrupa’yı, dünyayı etkileyebilecek bir sonuna dönüşme riski taşıyor” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE ARABULUCU OLABİLİR’

Rusya ve Ukrayna’ya çağrıda bulunduğunu dile getiren Şentop, “Biz bu bakımdan yine gerek Rusya gerek Ukrayna yetkililerinin barışçı yollarla sorunların çözülmesi için diyalog ve müzakere zemini oluşturmaları noktasında çağrıda bulunuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda Türkiye olarak arabulucu, uzlaştırıcı, adına ne denilirse denilsin ama barış yoluyla sorunu çözecek çözme konusunda yardımcı olunacağını, olunabileceğini Türkiye olarak ben söylemiştim, teklif etmişti Sayın Cumhurbaşkanımız. İnşallah fazla kan dökülmeden, gözyaşı dökülmeden, sorun, müzakere ve diyalogla çözülür” dedi.

‘BÜTÜN BÖLGEDE CİDDİ TEDİRGİNLİK VAR’

Mevkidaşları ile görüşmeler yaptığını aktaran ustafa Şentop, “Pazartesi günü Gürcistan’daydım. Gürcistan’da meclis başkanıyla da görüştük. Cumhurbaşkanıyla, başbakanla görüştük. Bütün bölgede bir ciddi tedirginlik olduğunu biliyoruz. Biz tekrar ifade edelim. Bütün taraflar sadece iki ülke değil. Konuya müdahil olan, görüş belirten herkes barış ve müzakere yolunu, diyalog yolunu önermelidir diye düşünüyorum. Gerekli irtibatta olduğumuz, görüştüğümüz herkese de bu mesajı ifade ediyoruz, söylüyoruz” şeklinde konuştu.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin önemli olduğunu söyleyen Şentop, “Montrö Anlaşması önemli bu konuda Ukrayna büyükelçisinin de bir talebi olmuştu. Ama anlaşmadaki hükümler çok açık ve çok net. Türkiye bu anlaşma hükümlerini net bir şekilde kararlılıkla takip etmektedir. Bugüne kadar da böyle oldu. Bundan sonra da bu anlaşma hükümlerine Türkiye harfiyen riayet ediyor, edecek” dedi.

Rus ordusu Kiev’de! İşte dakika dakika tüm gelişmeler

Benzer Haberler