Murat Yetkin: Erdoğan samimi değil veya mutfakta biri var

18 Kasım 2020 Çarşamba

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘reform’ açıklamalarıyla ilgili, “Erdoğan reform sözlerini dostlar alışverişte görsün kabilinden söylüyor, bir yandan bildiğini okuyor, yani samimi değil. Ya da reklamlardan aldığımız yaygın deyimle ‘mutfakta biri var’ ve ortalığı karıştırıyor” yorumunu yaptı.

Murat Yetkin, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘reform’ açıklamalarına ilişkin, ‘Ne reform atılımı ama? Yoksa yine mutfakta biri mi var?’ başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Yetkin, “Erdoğan reform sözlerini dostlar alışverişte görsün kabilinden söylüyor, bir yandan bildiğini okuyor, yani samimi değil. Ya da reklamlardan aldığımız yaygın deyimle ‘mutfakta biri var’ ve ortalığı karıştırıyor” ifadesini kullandı.

Yetkin, “Bana kalırsa bütün bu gelişmelerde ABD’de Joe Biden’ın seçilmiş olmasının da payı var. Erdoğan’ın ‘dünya değişiyor’ demesi sadece Covid değil. Ekonomiyi toparlamanın yolunun ABD ve AB ile yeni bir ilişki zemini bulmaktan geçtiğini nihayet gördü. Ama söz verdiği reformları Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denilen Erdoğan-Bahçeli icadında yapıp uygulaması mümkün değil; güçlü Meclis, bağımsız yargı ve bağımsız basın gerekiyor. Dolayısıyla ya Erdoğan reform sözlerini dostlar alışverişte görsün kabilinden söylüyor, bir yandan bildiğini okuyor, yani samimi değil. Ya da reklamlardan aldığımız yaygın deyimle ‘mutfakta biri var’ ve ortalığı karıştırıyor. Birkaç yıl öncesine dek mutfakta Fethullahçılar var dediğimizde kötü kişi oluyorduk. Şimdi anlaşılan başkaları var. Şimdi Erdoğan’ı ‘kandırma’ sırası onlarda. İnanıyorsanız eğer” görüşünü dile getirdi.

YAZININ TAMAMI 

Benzer Haberler