Milyar dolarlık ihaleye 5. erteleme: Osmangazi Köprüsü ile ilgili önemli iddia!

7 Ocak 2019 Pazartesi

Milyar dolarlık ihaleye 5. erteleme: Osmangazi Köprüsü ile ilgili önemli iddia!

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, Osmangazi Köprüsü geçiş ücretinde indirim yapılacağını, aradaki farkın şirkete Hazine tarafından ödeneceğini ileri sürdü.

Osmangazi Köprüsü’nde otomobil geçiş ücretinin 103.05 TL’ye çıkarılması kamuoyunda tepkilere neden oldu.

Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş Genel Müdürü Bülent Esendal’ın “Zammı biz yapmıyoruz sözleşmede var” ifadesi dikkat çekti. Esendal, Yap-İşlet-Devret (YİD) modelli projelerin finansman ihtiyacı nedeniyle ücretlendirmenin döviz üzerinden yapılmasının zorunlu olduğunu söyledi.

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, “Milyar dolarlık ihaleye 5. erteleme” başlığıyla yayımlanan yazısında konuya ilişkin olarak “Şimdi —seçim yakın- indirim yapılacakmış. Sanki aradaki fark Hazine’den şirkete ödenmeyecek gibi” dedi.

“Oysa gerçek indirim, ancak Karayolları’nın Otoyol Yatırım A.Ş ile yaptığı YİD Sözleşmesi’nde değişiklikle mümkün” ifadesini kullanan Toker, şöyle devam etti:

— Pek çok okurumuz Osmangazi Köprüsü’nü kapsayan Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolunda bizlerin üstlendiği toplam yükümlülüğü soruyor. Hafta içi daha ayrıntılı bir analiz yapmak üzere, şimdilik iki veri paylaşalım. Nurol Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay Ortak Girişimi’nce kurulmuş Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş.’ye iki tip garanti verildi: Biri Hazine’nin borç üstlenimi. Diğeri de KGM’nin gelir garantisi.

Benzer Haberler