Merkez Bankası ne yapacak, faiz düşerse ne olur?

17 Kasım 2021 Çarşamba

Döviz kurlarındaki rekorlar sonrası gözler Merkez Bankası’nın faiz kararı alacağı Para Politikası Kurulu toplantısında. Peki nasıl bir karar alınacak, faiz daha da düşürülürse ne olur, beklenti ne?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını 18 Kasım Perşembe günü açıklayacak. Reuters haber ajansının anketine göre TCMB’nin politika faizini yüzde 16’dan yüzde 15’e düşürmesi bekleniyor.

Bloomberg HT televizyon kanalı tarafından yapılan faiz anketine göre ise TCMB’nin politika faizini 100 baz puan indirmesi bekleniyor. Ankete katılan 21 kurumun medyan beklentisine göre yıl sonunda politika faizinin bulunacağı seviyeye dair beklenti de yüzde 15 seviyesinde oluştu. Deutsche Bank da bu ayki ve gelecek ayki toplantılarda 100 baz puan faiz indirimine gitmesini bekliyor.

TCMB, Eylül ayından beri toplamda 300 baz puan faiz indirimine gitti. TCMB’nin faiz indirimlerine devam etmesinin beklenmesi, dolar/TL kurunda da yükselişin sürmesine neden oluyor. Dolar/TL kurunda psikolojik 10 seviyesi geçen hafta aşılmıştı. Çoğu gelişen ülke para birimi dolara karşı pozitif seyretse bile TL dolara karşı değer kaybetmeye devam ediyor. Kur son olarak bugün 10,25’i geçerek rekor kırdı.

İŞ BANKASI GM ARAN: İLAVE DÜŞÜŞ ARTIK TÜRKİYE İÇİN ZARAR

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada Merkez Bankası’ndan faiz değişikliği beklemediğini, faizi indirmenin kuru ve enflasyonu “başıboş” bırakmak anlamına geleceğini belirtti. Aran, “Kredi maliyetlerinden önce enflasyonu konuşmalıyız. Faizleri indirmek enflasyonu ve kuru başıboş bırakmak anlamına gelecek. Bunun kimsenin hayrına olmadığını düşünüyorum. Merkez Bankası zaten öngördüğümüzün ötesinde faiz indirimlerini yaptı. Ben artık ilave düşüşün Türkiye için yarardan ziyade zarar getireceğini düşünüyorum. Faiz artık enflasyonu takip etmeli” dedi.

Reuters’a konuşan Commerzbank analisti Tatha Ghose, “Ödemeler dengesi yaz aylarında iyi görünmüş olsa da bu TL’deki değer kaybının önüne geçmeyecek, özellikle de TCMB böylesine faiz indirimine devam ederken” dedi.

İş Bankası Genel Müdürü’nden faiz itirazı ve faiz tahmini

BABUŞÇU: YENİ YILA YÜZDE 12 FAİZLE GİRECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM

Eski Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı ve eski Halkbank Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Şenol Babuşcu ise Merkez Bankası’nın Aralık ayına kadar yüzde 4’lük bir faiz indirimine gideceğini beklediğini söyledi. Babuşcu’nun iddiasının ardından politika faizinin yüzde 12’ye düşürülmesi ise dolar kurunun 15 liraya çıkacağı yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Babuşcu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Merkez Bankası’nın Kasım ve Aralık ayındaki iki toplantısında Politika Faizi’ni 400 baz puan indireceğini tahmin ediyorum. Kasım 200-Aralık 200 veya Kasım 100-Aralık 300 baz puan şeklinde olabilir. Yeni yıla yüzde 12 Politika Faizi ile gireceğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

MB’YE ‘ENFLASYON DİKKATE ALINMIYOR’ ELEŞTİRİSİ

TCMB, Ekim ayındaki Para Politikası Kurulu’nda (PPK) politika faizini 200 baz puan düşürerek yüzde 16’ya indirmişti. Ekim ayında enflasyonun yüzde 19,89 gelmesine rağmen TCMB’nin politika faizinde indirime gitmesi enflasyon verisinin faiz hesaplamalarında dikkate alınmadığı eleştirilerinin yöneltilmesine neden olmuştu.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın son enflasyon raporu sunumunda cari fazlanın sürdürülmesiyle uzun soluklu fiyat istikrarını yakalamanın mümkün olacağını belirtmişti. Kavcıoğlu aynı zamanda cari denge sağlandığında kurun üzerindeki baskının da azalacağını dile getirdi.

Dolar ve euro yeni güne rekorla başladı! Biri 11’e diğeri 12’ye merdiven dayadı

 

 

 

 

 

Benzer Haberler