İş Bankası Genel Müdürü’nden faiz itirazı ve faiz tahmini

16 Kasım 2021 Salı

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Merkez Bankası’ndan faiz değişikliği beklemediklerini söyledi. Aran, faizi indirmenin enflasyonu ‘başıboş’ bırakmak anlamına geleceğini belirtti.

Bloomberg HT’ye konuk olan İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran’dan çarpıcı açıklamalar geldi. Garanti Bankası’nın satışını değerlendiren Aran, faiz itirazı ve faiz tahmininde bulundu.

Hala bankacılık sektörünün ucuz olduğunu kaydeden Aran, Merkez Bankası’nın bu kez (18 Kasım) faizi pas geçmesini beklediklerini belirtti. Kredi faizleri ve Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine dair beklentilerini de kaydeden Aran, “Kredi maliyetlerinden önce enflasyonu konuşmalıyız. Faizleri indirmek enflasyonu ve kuru başıboş bırakmak anlamına gelecek. Bunun kimsenin hayrına olmadığını düşünüyorum. Merkez Bankası zaten öngördüğümüzün ötesinde faiz indirimlerini yaptı. Ben artık ilave düşüşün Türkiye için yarardan ziyade zarar getireceğini düşünüyorum. Faiz artık enflasyonu takip etmeli” dedi.

“GARANTİ BANKASI TARZI HABERLER DEVAM EDEBİLİR”

Garanti Bankası’nın satışını ve bankacılık sektörünü değerlendiren Aran, BBVA’nın adımının son derece yerinde bir hareket olduğunu söyledi. Aran “Türkiye’de bankaların değerlemesi ‘akıldışı’ bir noktadaydı. Garanti Bankası’nın bu hareketini o nedenle çok iyi anlıyorum, son derece yerinde, isabetli bir karar. Bu haber ülkemizin reklamını yapma, dışarıdan bir yatırımcının bunu görmesi anlamında son derece kıymetli. Borsamız, sermaye piyasaları ve bankacılık sektörü açısından da kıymetli” değerlendirmesini yaptı.

Bankacılık sektöründe 3. çeyrekte oldukça kârlı bilançolar açıklandığını kaydeden Aran önümüzdeki dönem için de iyimser olduklarını ifade etti. Aran “gelecek yıl da benzer performans göstereceğinizi düşünüyoruz. Türkiye’de bankacılık sektörü çok sağlam, risk maliyetiyle, aktif kalitesiyle sağlam. Güzel bir yıl geçirilebilir. Garanti Bankası tarzı haberlerin de devam edebileceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

BBVA’dan Garanti’de en büyük geri alım teklifi

Benzer Haberler