Merdan Yanardağ: TELE1’e karşı yeni bir saldırı hazırlığı yapılıyor

22 Ocak 2022 Cumartesi

Merdan Yanardağ: TELE1’e karşı yeni bir saldırı hazırlığı yapılıyor

RTÜK’ün e başlattığı incelemeye ilişkin açıklama yapan Merdan Yanardağ “TELE 1’e karşı yeni bir saldırı hazırlığı yapılıyor” dedi.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin sosyal medya hesabından Sedef Kabaş’ın kullandığı ifadeleri gerekçe göstererek TELE1 hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu. Yanardağ’dan konuya ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

“Canlı yayınlarda programlara katılan konukların, bazen maksadını aşan sözlerine her zaman anında müdahale etme imkanı olmayabiliyor. Bu durum o sözlere katıldığımız anlamına gelmiyor” diyen Yanardağ, şunları kaydetti:

“TELE1 KİMSEYE HAKARETİ SAVUNMAZ, İZİN VERMEZ”

Tele1 yayınlarında kimseye hakaret edilmesini savunmaz. Buna izin vermeyiz. Bu kişi ister devlet başkanı, ister bakan, isterse sıradan bir yurttaş olsun.. Beş yıllık yayın hayatımız boyunca da buna yüksek özen gösterdik. TELE 1’e karşı yeni bir saldırı hazırlığı yapılıyor. Bu basın özgürlüğüne karşı bir saldırıdır. Canlı yayınlarda programlara katılan konukların, bazen maksadını aşan sözlerine her zaman anında müdahale etme imkanı olmayabiliyor. Bu durum o sözlere katıldığımız anlamına gelmiyor.

“GECE YARISI GÖZALTI BAŞKA BİR ANLAM TAŞIYOR”

Biz de, söylemese iyi olacağını düşündüğümüz sözler nedeniyle -çünkü yanlış anlamaya açık ve bağlamından koparılarak kullanılabilecek sözlerdi, nitekim öyle oldu- arkadaşları uyardık. Ancak, ortada, ertesi gün emniyet ya da savcılığa çağrılarak ifadesi alınacak bir gazeteci var.  Durum böyle olduğu halde, en fazla hükmün açıklanmasının erteleneceği ya da para cezası verilebilecek bir dava nedeniyle, gece yarısı evine gelip bir kadın gazeteciyi gözaltına almak, başka bir anlam taşıyor. Bu tutum, gazetecilere, medyaya ve topluma gözdağı vermeye çalışmaktır.

Uğur Dündar’dan RTÜK Başkanı’na: Haddinizi bilin

“GECE YARISI GÖZALTI KABUL EDİLEMEZ”

TELE 1’de Uğur Dündar’ın hazırlayıp sunduğu Sedef Kabaş’ı katıldığı Demokrasi Arenası programında da bu durum yaşandı. Ancak, Kabaş’ın bambaşka bir bağlamda ifade ettiği, bir atasözü nedeniyle gece yarısı 02.00 de gözaltına alınması asla kabul edilemez.”

Sedef Kabaş gece 02.00’de gözaltına alındı! Avukatı Poyraz son durumu açıkladı

Merdan Yanardağ: RTÜK Başkanı ihsas-ı rey yapıyor

Benzer Haberler