Kovid-19’da varyant oluşumu iyi yönde devam edecek

15 Mart 2022 Salı

Kovid-19’da varyant oluşumu iyi yönde devam edecek

Prof. Dr. Faruk Aydın, Kovid-19‘un olası varyantları hakkında kritik bir açıklama yaptı. Aydın, “Varyant oluşumu devam edecek ama iyi yönde devam edeceğine yönelik kanılarımız var. Daha kötü varyant gelmeyecek” dedi.Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı ve  Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği  Prof. Dr. Faruk Aydın, Kovid-19’un mutasyona uğramayaca devam edip yeni varyantlar oluşturacağını bildirdi. Aydın,  yeni oluşacak varyantların Delta gibi sorun yaratacağını tahmin etmediklerini açıkladı.

Prof. Dr. Aydın, “En son oluşan Omicron varyantı, kendi içinde ikinci bir varyant oluşturdu ama Omicron türü varyant. Bu varyant atasal virüsten çok uzaklaştı. 60’a yakın mutasyon yaptı. Bütün bu mutasyonların geri dönüp, Delta’ya veya Alfa’ya benzeyen yeni varyant oluşumunu beklemiyoruz. Yeni oluşacak varyantların Delta gibi ciddi sağlık sorunu yaratabileceğini öngörmüyoruz. Varyant oluşumu devam edecek ama iyi yönde devam edeceğine yönelik kanılarımız var. Daha kötü bir varyant gelmeyecek” dedi.

EN ÇOK ÖLÜMLER OMİCRON DÖNEMİNDE

Prof. Dr. Aydın, Kovid-19 salgınında en çok ölümlerin Omicron varyantı dönemine olduğuna dikkat çekti. Aydın, Omicron’un daha hafif geçtiğini  fakat aralık, ocak ve şubat aylarında günlük 250-300 kişini öldüğünü hatırlattı. Aşı olmanın önemine dikkat çeken Aydın şunları dile getirdi:

“Ülkemizde her gün 100’ün üzerinde insan hayatını kaybediyor. Dünyada düşünürsek, 6 milyonun üzerinde insan öldü. Dünyada hala aslında en çok ölümlerin de Omicron döneminde olduğunu unutmayalım. Evet, daha hafif hastalık yapıyor ama aralık, ocak, şubat aylarında günlük 250-300 kişi hayatını kaybetti. Dolayısıyla bu varyantın sağlıklı insanlarda sorun çıkarması düştü, aşılılarda sorun çıkarması düştü ama diğer insanlarda sorun yaratmaya devam ediyor. Dolayısıyla kendi içinde oluşturacağı varyantları, bundan daha fazla öldürücü olmasını beklemiyoruz ama azcık değişse de mevcut öldürücülüğü sağlık sorunu olan insanlarda hala yüksek. O nedenle mutlaka hijyen kurallarına ve riskin olabileceği yerlerde maske kuralına uymaya gayret edelim. Elbette gün gün takip ediyoruz ve önümüzdeki günlerde de bu virüse yakalananların sayısı giderek düşüyor ama hatırlayın; bir insana bulaşmış ve o insandan bütün ülkemize yayıldı. Böyle bir durumun oluşmaması için ‘Tehlike geçti’ haberini Sağlık Bakanlığı’ndan alıncaya kadar tedbirli davranalım. Sektörlerimizin kapatıp, faaliyetlerini durduracak bir tehlikenin olmadığını ekleyelim. Tedbirlere uyalım en önemlisi de aşılarımızı olalım ve bunları tamamlayıcı aşılarımızla tamamlayalım”

 

 

Kovid-19 ile geçen 2 yılda neler yaşandı?

Benzer Haberler