Koronavirüs sonrası çocuklarda ortaya çıkan belirtiler endişe yarattı

27 Nisan 2020 Pazartesi

Koronavirüs sonrası çocuklarda ortaya çıkan belirtiler endişe yarattı

İngiltere’de koronavirüs salgınıyla bağlantılı olarak çocuklar arasında yayılmaya başlayan toksik şok benzeri çoklu bölgede iltihaplanma vakaları büyük endişe yarattı.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs, dünya genelinde etkisini sürdürüyor. Salgının en çok yıkıma yol açtığı ülkelerden İngiltere’de Ulusal Sağlık Sistemi’ni (NHS) harekete geçiren bir gelişme yaşandı.

HASTANELERE “HAZIRLIKLI OLUN” UYARISI

Koronavirüse bağlı olarak özellikle çocuklar arasında toksik şok benzeri çoklu bölgede iltihaplanma vakalarının arttığını tespit eden NHS, hastanelere hazırlıklı olmaları için uyarıda bulundu.

“YOĞUN BAKIMDA TEDAVİ GEREKTİRMEKTEDİR”

Daily Mail’in yer verdiği uyarıda, “Covid-19’a bağlı olarak çocuklar arasında yayılan ateşli sendrom endişeleri artmaktadır. Son 3 haftada başta Londra’da olmak üzere dikkat çeken bu artış yoğun bakımda tedavi gerektirmektedir” ifadeleri yer aldı.

SONUCU NEGATİF ÇIKANLAR DA VAR

Çocuklar arasındaki bu vakalarda şiddetli karın ağısı, sindirim sistemi sorunları, dil ve ciltte kızarıklık ve şişlik ile nefes alma güçlüğü gibi belirtiler görüldüğü açıklandı. NHS’nin uyarısında kaç çocuğun bu durumdan etkilendiği rakamsal olarak açıklanmazken, söz konusu vakalarda korona testi negatif olanların da bulunduğu belirtildi.

TOKSİK ŞOK SENDROMU NEDİR?

Toksik şok sendromu Stafilokokkus Aureus adı verilen bir bakterinin salgıladığı toksinler tarafından meydana getirilen, hayatı tehdit edebilecek boyutlara ulaşabilecek ciddi bir enfeksiyondur. Son derece nadir görülür. Bir çeşit kan zehirlenmesi olarak kabul edilebilir. S. Aureus pek çok insanın cilt, burun, dirsek, vajina gibi bölgelerinde normalde bulunan bir bakteridir. Özellikle cilt enfeksiyonlarındaki en önemli patojen olan bakteri, çok nadir durumlarda ürettiği toksin (zehir) ile TSS’na yol açabilir. Özellikle mensturasyon zamani genc kadınlarda görülür ve intravajinal tampon kullanımında daha sıktır.

Leyla Aydemir’in davası ertelendi

Yandaşlar, İBB broşürünü çarpıtarak linç kampanyası başlattı

Benzer Haberler