Kedilere sokağa çıkma yasağı ilan edildi

1 Temmuz 2021 Perşembe

Kedilere sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Avustralya Melbourne’e bağlı Knox bölgesinde kedilere sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kedilere uygulanan bu yasak 1 Ekim’den itibaren uygulanacak, kediler sadece sahibinin özel mülkünde dolaşabilecek. İhlal durumunda ise 500 dolardan fazla ceza kesilecek.

Avustralya’nın Melbourne kentinin doğusundaki bir bölgede evcil kedilere sokağa çıkma yasağı getiriliyor.

BirGün’ün 9News’ten aktardığı habere göre yetkililer Knox bölgesinde, 1 Ekim’de başlayacak sokağa çıkma yasağının kedileri ve vahşi yaşamı korumayı amaçladığını bildirdi. Evinden ilk kez ayrılan kediler için sahiplerinin 91 dolar para cezasına çarptırılacak. Sonraki sokağa çıkma yasağı ihlalleri için ise 545 dolar ceza kesilecek.

Yerel yönetim, bölgede kayıtlı 7 bin evcil kedinin başıboş dolaşmaması gerektiğini ifade etti. Konut bahçesinde gezinebileceğini ancak dışarı çıkmalarını engelleyecek çitler inşa edilmesi gerektiğini kaydetti.

Bazı çevreciler tarafından memnuniyetle karşılanan karar, “Kedilerini bahçede tutmaya çalıştıklarını ancak bazen komşularının bahçesine ya da sokağa kaçtığını” ifade eden bölge sakinleri tarafından tepkiyle karşılandı.

Knox Çevre Derneği Başkanı Richard Faragher, kedilerin; kuşları, küçük memelileri ve kertenkeleleri ortadan kaldırmasının problem yarattığını belirtti.

Bölgede yaşayan kedi sahibi Charlotte Jensen, “Ya bahçenin tamamını çitlerle kaplamak için büyük bir masraf yapacağım ya da bahçede küçük bir alanı kedi için çitle kaplayacağım. Bu onlar için adil bir yol değil, bu hayvanat bahçesine kaplan koymak gibi.” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler