İyi Partili Dervişoğlu’ndan ‘fezleke’ çıkışı

27 Şubat 2021 Cumartesi

İyi Partili Dervişoğlu’ndan ‘fezleke’ çıkışı

İyi Partili üst düzey yöneticiler 28 HDP’li vekil hakkında hazırlanan dokunulmazlıklarının kaldırılması istemli fezlekelerin Meclis Genel Kurulu’na gelmesi durumunda olumlu yönde oy vereceklerini söylerken, İyi Parti Grup Başkanvekili Dursun Musavat Dervişoğlu’ndan ise farklı bir çıkış geldi. Dervişoğlu, “Fezlekelerin içeriğini bilmeden karar veremeyiz” dedi. 

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen İyi Parti Grup Başkanvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu, beraberinde parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Genel Başkan Yardımcısı Salim Ensarioğlu ile Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini (DESOB) ziyaret etti.

Merkez Sur ilçesindeki bazı tarihi evleri gezen Dervişoğlu ve beraberindekiler esnaf ziyaretinde bulundu. Gazetecilerle bir araya gelen Dervişoğlu, Türkiye’de yaşanan problemlere ilişkin yerinde tespitlerde bulunabilmek ve çözüm önerilerini vatandaşlarla hazırlamak amacıyla sivil toplum kuruluşu temsilcilerini ve esnafı ziyaret ettiklerini belirtti.

“İyi Parti olarak farkımızı hissettirmek, siyasete yeni bir dil kazandırmak ve iki parti arasına sıkışmış bölgeye alternatif parti olmak amacıyla buradayız” diyen Dervişoğlu, vatandaşlara ilgilerinden dolayı teşekkür etti.

“KİMSE VEKİLLİĞİ DÜŞECEK GİBİ GÖRMESİN”

TBMM’ye iletilen fezlekelere değinen Dervişoğlu, şunları kaydetti: “Burada grup kararları alınamıyor. Milletvekilleri özgür iradeleriyle oy kullanıyor. Bu, kamuoyunda konuşulduğu ya da varsayıldığı gibi değil. TBMM’de fezlekeler milletvekillerinin hakkındaki isnatlarla ilgili soruşturma ve dava açılmasına izin veren bir soruşturma izni niteliğindedir. Bu fezlekeleri görmeden, içeriğini bilmeden ve onun hukuki değerlerini anlamadan hemen bir karar verebilmek asla mümkün değildir. Kimse, dokunulmazlık kalkacak ve milletvekillerinin vekilliği düşecek gibi görmesin. Bu soruşturma izni benimle ilgili de olabilir başka milletvekili arkadaşımız için de olabilir.”

“HEPSİNİN İNCELENMESİ MECBURİYETİ VARDIR”

İyi Parti Genel Sekreteri Poyraz da fezlekelerin içeriğinin partinin hukukçuları tarafından inceleneceğini ifade etti. Poyraz, şunları kaydetti: “Bu fezlekelerin hukuk normlarına ne kadar uygun hazırlanıp hazırlanmadığı, ortaya konulan delillerin neler olduğu ve bunlarla ilgili bir eksiklik olup olmadığına ilişkin milletvekillerimiz bilgilendirildikten sonra bu sürece ilişkin el kaldırabilir ya da kaldırmayabilirler. Bu fezlekelerin hepsinin irdelenmesi ve incelenmesi mecburiyeti vardır. Evrensel ve ulusal hukukumuzun da gereği budur. Dolayısıyla bu konuya ilişkin açıklamalarımızı çok net olarak ortaya koyduk. Gelecek fezlekelerin içeriğine ilişkin partimizin hukukçuları, milletvekillerimizi bilgilendirecek. Ondan sonra takdir milletvekillerimizin olacaktır.”

İyi Parti Meclis’te HDP fezlekelerine vereceği oyu açıkladı

‘HDP’Lİ VEKİLLERİN DOSYALARI GENEL KURULA GETİRİLMEYECEK’ İDDİASI

Gazeteci Muhammed Vefa ise dokunulmazlık dosyalarıyla ilgili kulis bilgisi paylaştı. “AK Parti bu dönemde süreci kesinlikle ‘ara seçime’ götürmek istemiyor” diyen Vefa’nın paylaşımı şöyle: “AK Partililer, HDP’li vekillerin milletvekilliğinin düşürülmesinden endişe duyuyor. Sürecin ‘ara seçime’ gitmesi halinde HDP, belli bölgelerde milletvekillerini silip süpürebilir. Bu, AK Parti’yi daha fazla çıkmaz sokağa iter. Cumhur İttifakı’nın da devletçi yapısını sorgular.

Aldığım bilgilere göre, HDP’li birçok vekilin dosyasının da komisyondan Genel Kurula getirilmeyeceği belirtiliyor. Yani, AK Parti bu dönemde süreci kesinlikle ‘ara seçime’ götürmek istemiyor.”

AĞIRALİOĞLU ‘EVET DİYECEĞİZ’ DEMİŞTİ

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu ise TBMM’ye gönderilen HDP’li 9 milletvekili hakkında, “Biz HDP’yi problemli görüyoruz, terörün gölgesinde görüyoruz. Dolayısıyla ‘Evet’ diyeceğiz” demişti.

33 dokunulmazlık dosyası jet hızıyla komisyona sevk edildi

Benzer Haberler