İktidarın ithalat politikası işe yaramadı: Kıyma 70 lira oldu

24 Nisan 2020 Cuma

AKP’nin son 10 yılda 8.1 milyar dolarlık canlı hayvan ve et ürünü ithal ettiğini söyleyen CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, ithalat politikasının işe yaramadığını ve vatandaşa çok pahalı et satıldığını belirtti.

2015’te 35 TL olan 1 kg kıyma kıyma fiyatının günümüzde 70 TL’ye çıktığını anlatan Gaytancıoğlu, iktidarın ithalat politikası yerine çiftçiyi desteklemesi gerektiğini kaydetti.

Sözcü’den Taylan Büyükşahin’in haberine göre, geçen hafta 10 bin hayvanın bulunduğu geminin İskenderun Limanı’na getirildiğini hatırlatan Gaytancıoğlu, şöyle konuştu:

Kırmızı et ithalatı yüzde 233 arttı

“AKP’nin sürekli başvurduğu ithalata dayalı süreç böyle devam ederse Türkiye’de hayvancılık ciddi anlamda geri dönülemez sorunlar yaşayacaktır. Besici desteklenmeyip, girdi maliyetleri düşürülmedikçe hayvancılıkta sürdürülebilir bir üretim mümkün görülmemektedir. İthalat nedeniyle Türkiye’deki çiftçiler mağdur durumdadır. Çiftçiler o kadar zor durumdalar ki, hayvan beslemek istiyorlar fakat küresel firmalarla karşı karşıyalar.”

Mart ayında ihracatta büyük düşüş… Fakat ithalat artmaya devam ediyor

26 Ekim 2019’dan itibaren Türkiye’ye 100 binin üzerinde besilik hayvan girişi oldu

Besilik sığır ithalatının yapılmayacağının duyurulmasına rağmen 26 Ekim 2019 tarihinden itibaren Türkiye’ye çeşitli ülkelerden 100 binin üzerinde besilik hayvan girişi olduğunu söyleyen Okan Gaytancıoğlu, buradan da bir rant elde edildiğini vurguladı. Gaytancıoğlu, “Yandaşların tamamen rant peşine düşmesi aslında Türkiye hayvancılığının getirildiği olumsuz bir durumdur” dedi.

Benzer Haberler