İtalya hükümeti virüsle mücadele için 25 milyar euro ayırdı

11 Mart 2020 Çarşamba

İtalya hükümeti virüsle mücadele için 25 milyar euro ayırdı

Koronavirüsle mücadele için İtalya hükümeti 25 milyar euro ayırdı. Tüm paranın sağlık ve diğer virüsle ilgili alanlarda kullanılacağı söylendi.

631 kişinin hayatını kaybettiği ve vaka sayısının 10 bini aştığı ülkede okullar 3 Nisan’a kadar tatil edilmiş; sinema, tiyatro, müze gibi mekanlar kapatılmış; seyahat ve toplanma kısıtlamaları uygulanmaya başlamıştı. 25 milyar euro’luk fonun bu tedbirlerden zarar gören ailelere, işletmelere ve sağlık sistemine destek amacıyla kullanılması öngörülüyor.

İtalya’da hapishanelerde koronavirüs isyanı! Mahkumlar firar etti

Ekonomi Bakanı Roberto Gualtieri, 25 milyar euroluk kaynağın yarısının hemen, yarısının da ilerleyen aşamalarda ortaya çıkan ihtiyaçlar için kullanılmasının planlandığını açıkladı.

DAHA SIKI TEDBİRLER TARTIŞILIYOR

Öte yandan, dünden itibaren ülke genelinde uygulanmaya başlanan seyahat ve toplanma kısıtlamaları gibi tedbirlerin daha da sıkı hale getirilmesi tartışılıyor.

Dün Başbakan Giuseppe Conte ile görüşen muhalefet partileri temsilcilerinden Lig partisi lideri Matteo Salvini “daha zorlayıcı tedbirler alınmasını ve her şeyin kapatılmasını” istediklerini ancak Başbakan’ın buna karşı çıktığını söyledi.

Başbakan Conte ise bugün düzenlediği basın toplantısında, virüsten en çok etkilenen Lombardia bölgesi başta olmak üzere daha sıkı tedbirlerin alınmasına karşı olmadığını söyledi. Conte öte yandan, anayasayla garanti altına alınan bireysel hak ve özgürlüklerin de unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’de ilk koronavirüs teşhisi konan hastanın durumu nasıl?

Daha sıkı tedbir çağrıları, dünden itibaren ülke geneline yayılan hem bazı hususlarda kesin yasaklar içermemesi hem de nasıl uygulanacağının net olmamasından kaynaklanıyor.

Dün İtalya’da bazı kentlerde sokaklarda devriye gezen polis araçlarından hoparlörle halka “evlerinizden çıkmayın” anonsları yapılırken, birçok yerde ise herhangi bir kontrol olmadığı görülüyordu. Ülke çapında genel olarak “evden çıkmama” çağrısının nasıl uygulanacağı konusunda kafa karışıklığı hakim.

DOKTORLAR “SAVAŞ GİBİ” DİYOR

Koronavirüsün en yaygın olduğu kuzey bölgelerinde görev yapan hekimlerden ise hastane koşulları için ardı ardına “savaş” benzetmesi geliyor.

Son günlerde sosyal medyada en çok etkileşim alan paylaşımlardan biri de Lombardia bölgesindeki Bergamo kentinde yaşayan bir doktorun mesajı oldu. Doktor Daniele Macchini Facebook’a yazdığı mesajda hastanede yaşananları “Gerçek anlamda bir savaş patlak verdi ve muharebeler gece gündüz kesilmeden sürüyor” diye aktardı.

Klopp ve Guardiola’dan koronavirüs açıklamalası

Koronavirüsün “biraz ağır bir virüsten ibaret” şeklinde tanımlanmasına karşı çıkan Macchini, ağır vakaların sayısının yüksek olması nedeniyle hastanelerde yatak kapasitesinin yetmediğini vurguladı.

Macchini kuzeydeki vahim durumun ülke geneline yayılmasını önlemek için de insanlara “Evlerinizden sadece temel ihtiyaçlar için çıkın. Stok yapmak için süpermarketlere hep beraber akın etmeyin, virüsün yayılması riskini artırdığı için yapılacak en kötü şey bu” diye seslendi.

VAKALARIN YAŞ ORTALAMASI 65, ÇOĞUNLUĞU ERKEK

İtalya Sağlık Yüksek Enstitüsü tarafından 9 Mart’a kadar elde edilen verilerin incelenmesiyle yapılan araştırmaya göre ülkedeki koronavirüs vakalarının yaş ortalaması 65.

Koronavirüs testinde pozitif çıkanların yüzde 62’si erkek.

Hayatını kaybedenlerin yüzde 56.6’sı 80 yaş ve üzerinde, yüzde 31.9’u 70-79 yaşlarında, yüzde 10.4’ü de 60-69 yaşları arasında.

PAPA’NIN MESAJI TARTIŞMA YARATTI

İtalya’nın başkenti Roma sınırları içinde yer alan Vatikan Şehir Devleti ve Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco’nun dün din adamlarına hastaları yalnız bırakmamaları çağrısı yapması tartışmalara neden oldu.

Papa, koronavirüs tedbirleri kapsamında video bağlantısıyla yayımlanan ayinde “Bu salgından acı çekenler, hastalar, sağlık görevlileri için dua edelim” dedi ve rahiplerin de “dışarı çıkıp hastalara gitme ve onlara Tanrı’nın sözünü ulaştırma” cesaretine sahip olmasını diledi.

Papa’nın bu çağrısı, sağlık uzmanları ve İtalyan hükümetinin virüsle mücadele amaçlı tavsiyelerine ters düştüğü gerekçesiyle tartışma yarattı.

Ancak Vatikan’dan daha sonra yapılan bir açıklamayla, Papa’nın bu çağrısının “elbette İtalyan makamları tarafından belirlenen sağlık önlemlerine uygun biçimde” yerine getirileceği belirtildi.

“BU SALGIN, ACI ÇEKEN SURİYELİLERİ UNUTTURMASIN”

Papa bugün de yine koronavirüs tedbirleri nedeniyle her Çarşamba günü yaptığı genel kabul törenini meydandan değil video bağlantısıyla yönetti. Buradaki konuşmasında da koronavirüs salgınına değindi.

Papa daha sonra ise “Fakat bu acının, bu güçlü salgının bize, Yunanistan-Türkiye sınırında acı çeken Suriyelileri unutturmasını istemem: bu halk yıllardır acı çekiyor. Savaştan, açlıktan, hastalıklardan kaçmak zorundalar. Orada acı çeken kardeşlerimizi, çok sayıdaki çocuğu unutmayalım” dedi.

İran’dan sevindiren haber: Koronavirüsün ilacını bulduk

Benzer Haberler