İstinaf mahkemesi karar verdi: Tercüman bulundurulmaması savunma hakkını kısıtlar

9 Mayıs 2022 Pazartesi

İstinaf mahkemesi karar verdi: Tercüman bulundurulmaması savunma hakkını kısıtlar

Edirne’de göçmen kaçakçılığı suçundan 2,5 yıl hapis cezasına çarptırılan ve hakkında sınır dışı kararı verilen Suriyeli Kawa Mustafa’nın avukatları mütalaa celsesinde bulundurulmadığı gerekçesiyle itirazda bulundu. Avukatların itirazını haklı bulan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 23’üncü Ceza Dairesi, kendi kararını bozup, tercüman bulundurulmaması durumunun savunma hakkını kısıtlandığına hükmederek dosyayı yerel mahkemeye iade etti.

Göçmen kaçakçılığı suçundan 2,5 yıl hapis cezasına çarptırılarak hakkında sınır dışı kararı verilen Suriyeli Kawa Mustafa’nın avukatları, mütalaa celsesinde tercüman bulundurulmadığı gerekçesiyle mahkemeye itirazda bulundu. İtirazı haklı bulan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 23’üncü Ceza Dairesi, kendi verdiği kararı bozarak tercüman bulundurulmaması durumunun savunma hakkını kısıtlandığına hükmetti.

KAÇAK GÖÇMEN TAŞIRKEN YAKALANDILAR

Edirne’de 6 Şubat 2020 tarihinde sınır kapısına 250 metre mesafede araçlarında kaçak göçmenler taşıdığı tespit edilen 2’si Türk 4’ü Suriye uyruklu kişiler görevli memurların uyarılarına rağmen durmayarak kaçmış ve ekiplerin aracına çarpmıştı. Daha sonraki kovalamacada ise 3 Suriyeli izini kaybettirmeyi başarırken diğer kişiler yakalanarak gözaltına alınmıştı.

Alınan ifadeler ve toplanan delillerin ardından şüphelilerden Kawa Mustafa ve Cengiz Derviş hakkında ‘göçmen kaçakçılığı yapmak’ suçundan 8 yıla kadar, Bercan Kesimoğlu hakkında ise ‘göçmen kaçakçılığı yapma ve kamu malına zarar verme’ suçlarından 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Edirne 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan 3 sanık, üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek beraatlerini talep etti. 17 Eylül 2020 tarihinde kararını veren mahkeme, sanıklardan Kawa Mustafa ve Cengiz Derviş’e i 2’şer yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırdı, Kesimoğlu’na ise 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

İSTİNAF KENDİ KARARINI BOZDU

Taraf avukatları kararı İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı. İtiraz üzerine dosya İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 23’üncü Ceza Dairesi’ne gitti. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararları esas ve usul yönünden onadı. Aldığı hapis cezasının infazı sonrasında Kawa Mustafa hakkında sınır dışı kararı verildi. İstinaf kararının ardından Kawa Mustafa’nın avukatlığını üstlenen Feridun Sencer ve Onur Sinan Vatansever, yerel mahkemede mütalaa sunulduğu sırada salonda tercüman bulunmadığı gerekçesiyle itirazda bulundu.

Bunun üzerine dosyayı bir kez daha inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 23’üncü Ceza Dairesi, avukatların itirazlarını yerinde buldu. Daire, salonda tercüman bulunmamasının savunma hakkının kısıtlandığı gerekçesiyle Kawa Mustafa’ya verilen cezanın bozulmasına karar vererek dosyayı yeniden yerel mahkemeye gönderdi. Kawa Mustafa’nın sınır dışı kararı da bozuldu. Mustafa’nın avukatları, kararın emsal nitelikte olduğunu söyledi.

NE OLMUŞTU?

Edirne’de 6 Şubat 2020 tarihinde, Pazarkule Gümrük Kapısı’na yaklaşık 250 metre mesafedeki takside kaçak göçmenler olduğu belirlendi. Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, taksiyi durdurmak için araçla önünü kesti. Taksi şoförü Berkcan Kesimoğlu (23), görevli memurun ekip aracından inmesini engellemek için aracının sol ön tampon kısmıyla ekip otosunun sağ ön kapısına çarptı. Ardından da Kesimoğlu kendisi gibi taksi şoförü olan Cengiz Derviş (22) ve Suriye uyruklu 4 kişi koşarak ormana kaçtı. Bunun üzerine ekipler, havaya ateş ederek durdukları şüphelilerden taksi şoförleri Derviş ve Kesimoğlu ile Suriye uyruklu Kawa Mustafa’yı gözaltına aldı. Suriyeli 3 kaçak göçmen ise ormanda izini kaybettirdi. Şüphelilerden Kawa Mustafa tutuklandı.

Ahmet Çakar canlı yayında sinek yedi

Benzer Haberler