İşte kara deliğin sesi

8 Mayıs 2022 Pazar

NASA, Dünya’dan 200 milyon ışık yılı uzaklıktaki bir kara deliğin sesini yayımladı. Sesin uzay yolculuğunu anlatan Yıldızlararası isimli filmde kullanılan müziğe benzemesi dikkat çekti.

NASA, Dünya’dan 200 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan Perseus Gök ada kümesinin merkezindeki bir kara deliğin sesini yayınladı.

Sözcü’nün haberine göre; NASA’nın uzay teleskobu Chandra X-Işını Gözlemevi tarafından astronomik veriler şeklinde kaydedildi ve daha sonra insanların duyabileceği bir sese çevrildi.

UZAYDA SES VAR MI?

Ses dalgalarının seyahat edebileceği bir ortam olmadığı için uzayda ses olmadığına dair popüler bir yanlış anlama olması, yayınlanan ses dalgalarına ilgiyi artırdı.

Gök bilimciler, 11 milyon ışık yılı genişliğinde bir galaksiler demeti olan Perseus’u örten sıcak gazın sese çevrilebileceğini fark ettiler. Yüzlerce hatta binlerce galaksiyi çevreleyen bu gaz, ses dalgalarının geçmesi için bir ortam sağlıyor.

Yayınlanan ses, Oscar ödüllü Yıldızlararası (Interstellar) filminin, Hans Zimmer tarafından yapılan müziklerine benzerliğiyle dikkat çekti.

Ses, bu yıl NASA’nın Kara Delik Haftasını kutlamak için ve NASA’nın Evreni Öğrenme Programı’nın bir parçası olarak yayınlandı.

 

Büyük risk! Oxford’dan NASA’ya ‘uzaylı istilası’ uyarısı

 

 

Benzer Haberler