İşte AKP kulislerinde Lütfi Elvan yorumları

3 Aralık 2021 Cuma

İşte AKP kulislerinde Lütfi Elvan yorumları

Lütfi Elvan, Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa ederken, yerine yardımcısı Nureddin Nebati atandı. AKP kulislerinde, hafta başında yapılan MYK toplantısında “yeni ekonomi politikasından kesinlikle taviz vermeyeceklerini” belirterek kabine değişikliğinin işaretini verdiği belirtilen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Nureddin Nebati tercihindeki en önemli etken olarak ise “yeni ekonomi politikasına uyumlu bakan” yaklaşımı gösteriliyor.

AKP kulislerinden yansıyan bilgilere göre, Berat Albayrak’ın istifasının ardından, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na getirilen Lütfi Elvan, kendisinden 3 gün önce Merkez Bankası Başkanlığı’na atanan ve Mart ayında görevden alınan Naci Ağbal gibi, faiz indirimine karşı çıktığı için istifa etmek zorunda kaldı.

Erdoğan’ın iki hafta önceki grup toplantısında yaptığı “faizi savunanla yol yürümem” sözlerini alkışlamaması ile gündem olan Elvan’ın istifası AKP’de sürpriz olarak görülmüyor, hatta parti kulislerinde, “görev değişimi, piyasalar tarafından satın alındığı için dövizde de ciddi bir dalgalanma yaratmadı” yorumu yapılıyor.

Nureddin Nebati’nin 25 Kasım’da, Twitter hesabından yeni ekonomi politikasına destek veren açıklamalarına da dikkat çekilerek, “Maliye Bakanlığı ile ilgili bakan yerine bakan yardımcısı açıklama yapıyorsa ve parti yöneticileri de bunu paylaşıyorsa, oradan değişim işareti verilmiştir” görüşü dile getiriliyor.

Lütfi Elvan görevden alındı, yeni Maliye Bakanı Nebati’nin albümünden FETÖ çıktı

 

Benzer Haberler