İstanbul Valiliği’nden flaş Çapa kararı

1 Ekim 2019 Salı

İstanbul Valiliği’nden flaş Çapa kararı

İstanbul Valiliği, Çapa Diş Hekimliği Fakültesi binasının tahliyesine karar verildiğini duyurdu. Fakülte’de bulunan 7 binanın tahliyesi yapılacak.

Depremin ardından binalarının durumu tartışma konusu olan ve günlerdir öğrencilerin binalara girmemek için eylem yaptığı Çapa Diş Hekimliği Fakültesi ile ilgili İstanbul Valiliği kararını verdi. Valilikten yapılan açıklamada “İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde binaların genel olarak bodrum katlarında kullanılan betonun deniz kumundan imal edildiği, beton kalitesinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında çok sayıda kolonun rutubete bağlı olarak korozyona uğradığı, beton dökülmelerinin oluştuğu, kolonlarda hem deprem hem de fiziki şartlardan kaynaklı önemli yapısal hasar bulunduğu tespit edilmiş ve binaların tahliyesine karar verilmiştir.” denildi.

Çapa Tıp’ta deprem eylemi devam ediyor… Dekan Ak, çözüm için Erdoğan’ı işaret etti

Valilikten yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“26 Eylül 2019 tarihinde meydana gelen deprem nedeniyle İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi ile İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yerleşkelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca görevlendirilen teknik ekipler tarafından ön tespitler gerçekleştirilmiştir.

Endişelendiren görüntü… Öğrenciler yetkilileri göreve çağırdı!

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa Yerleşkesi)

İstanbul Tıp Fakültesi Çapa Yerleşkesi’nde bulunan binalarda yapılan deprem ön hasar tespitleri neticesinde;

İç Hastalıkları Poliklinikleri Binası, Cerrahi Tıp Bilimleri Binası, Dekanlık Binası ve Temel Tıp Bilimleri Bölümü Binası’nda deprem kaynaklı yapısal bir hasara rastlanılmadığı,
Ord. Prof. Dr. Hulusi Behçet Kütüphanesi Binasının; yapım yılı, malzeme kalitesi ve kullanım amacı dikkate alınarak yapılacak performans analizleri neticesine göre karar verilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Diş Hekimliği Fakültesi’nde bulunan 7 adet binada yapılan deprem ön hasar tespiti incelemesi neticesinde;

Binaların genel olarak bodrum katlarında kullanılan betonun deniz kumundan imal edildiği, beton kalitesinin düşük olduğu tespit edilmiştir.
Bunun yanında çok sayıda kolonun rutubete bağlı olarak korozyona uğradığı, beton dökülmelerinin oluştuğu, kolonlarda hem deprem hem de fiziki şartlardan kaynaklı önemli yapısal hasar bulunduğu tespit edilmiş ve binaların tahliyesine karar verilmiştir.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi; Binalarda yapılan deprem ön hasar tespitleri neticesinde; 26.09.2019 tarihinde meydana gelen depremden dolayı;

Çocuk Acil binasının az hasarlı, diğer 13 binada ise yapısal bir hasar olmadığı tespit edilmiştir.
Kardiyoloji Enstitüsü (Haseki) Mikrobiyoloji Laboratuvarı,
Sağlık Bilimleri Fakültesi (Bakırköy) binaları,
Veteriner Fakültesi (Avcılar) binasının az hasarlı olduğu tespit edilmiştir.
Binaların yapım yılı ve kullanım amacı dikkate alınarak yapılacak performans analizleri neticesine göre hareket edilmesi gerektiği bildirilmiştir.

Yapılan çalışmalarda hasar tespit durumuna göre binalarda sunulan eğitim ve sağlık hizmetlerinin devamına ilişkin karar, her iki üniversitemizin rektörlüklerince verilecektir.”

Ne olmuştu?

İstanbul Üniversitesi Çapa Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri, depremde çatlak oluşan binalarının yenilenmesi için eylemlerine bugün de devam etti. Öğrenci temsilcileri ve üniversite yönetimi ile görüşen Dekan Gülsüm Ak, sorunun çözümü için AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan randevu talep ettiğini söyledi.

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi Diş Hekimliği binasında depremde çatlaklar oluşması sebebiyle öğrencilerin yaptığı eylem bugün de devam etti.

Oturma eylemi yapan öğrenciler derse girmezken, Fakülte Dekanı Gülsüm Ak, sabah öğrencilere açıklama yaptı. Ak, çözüm için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını söyleyerek, “Biz bütün enerjimizi bu fakülteye ne yapabiliriz, en kısa zamanda nereye gidebiliriz. En iyi şekilde bu işi nasıl çözebilirize odaklanmamız lazım” dedi.

Provokasyon yapıldığını savunan Dekan Ak “Biz sizi kendimizden ayrı görmüyoruz. Sizlerle beraberiz, sizinle işbirliği içinde olmak istiyoruz. sorunlarını çözmek istiyoruz” dedi.

Benzer Haberler