İmamoğlu-Yavaş formülüne Saray’dan tepki

Yayın tarihi: 6 Mart 2023 Pazartesi 3:41 pm - Güncelleme: 6 Mart 2023 Pazartesi 4:52 pm

İYİ Parti lideri Akşener‘in, ‘İmamoğlu ve Yavaş güçlü cumhurbaşkanı yardımcısı olsun’ önerisine Saray’dan ‘Anayasa’ya aykırı’ tepkisi geldi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı yardımcısı adayı olması yönündeki önerisine Cumhurbaşkanlığı’ndan tepki geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı kesinleşme noktasına gelirken, iki belediye başkanının cumhurbaşkanı yardımcısı olarak gösterileceği ve seçimin kazanılması durumunda geniş yetkilerle bu görevi yürütecekleri belirtiliyor.

Söz konusu formülü eleştiren Cumhurbaşkanı Danışmanı Ayhan Oğan Twitter’dan şu mesajı paylaştı: “Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde güçlü, daha güçlü, cumhurbaşkanı yardımcısı gibi bir makam yoktur. Seçilmiş cumhurbaşkanının yetkilerini başkalarının kullanması anayasa aykırıdır. Bu kadar cahillik ancak talimle mümkündür.”

Anayasa profesörü Kaboğlu yanıtladı! Yavaş-İmamoğlu önerisi hukuken mümkün mü?

‘HUKUK DIŞI VE ABES ÇÖZÜM ARAYIŞLARI’

Formüle bir diğer tepki ise Cumhurbaşkanı Mehmet Uçum’dan geldi. Uçum “Anayasaya göre vesayet makamı ile belediye başkanlığı asla birleşemez(m.127/5).Aynı kişinin hem CB Yardımcısı hem Belediye Başkanı olması Anayasanın açık ihlalidir. Küresel sömürgecilerin planları ve dar çıkarlar için hukuk dışı ve abes çözüm arayışları boştur. Halk hesabını sorar” diye yazdı.

Son Dakika… Meral Akşener Millet İttifakı toplantısına katılacak!

Kritik görüşmenin ardından İYİ Partili siyasetçilerden peş peşe paylaşımlar!

Mehmet Ali Kulat: Ankara dün gece yatmadı