TESUD yönetimi görevden alındı

20 Nisan 2021 Salı

TESUD yönetimi görevden alındı

İçişleri Bakanlığı’ndan Türkiye Emekli Subaylar Derneği açıklaması geldi. Açıklamada, dernek yöneticileri tarafından açıklamalar gerekçe gösterilerek yönetimin görevden uzaklaştırıldığı duyuruldu. TELE1’e konuşan bir dernek yöneticisi görevden alındıklarını medyadan öğrendiklerini söyledi.

Emekli amiraller tarafından yayımlanan Montrö açıklamasının ardından başlayan tartışmalar devam ederken İçişleri Bakanlığı’ndan Türkiye Emekli Subaylar Derneği’ne (TESUD) ilişkin açıklama geldi. Yönetim kurulu başkanı ve üyelerinin görevden alındığının duyuruldu.

TELE1’e konuşan bir TESUD yöneticisi ise görevden alındıklarını haberlerden öğrendiklerini belirterek “Biz de medyadan öğrendik haberimiz yoktu” dedi.

MSB ‘bildiriyi kınadılar’ dedi, TESUD yalanladı

MSB’yi yalanlayan Emekli Subaylar Derneği’ne denetim

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Yönetim Kurulu Yöneticilerinin son günlerdeki açıklamalarında ve basın yayın organları vasıtasıyla yapmış oldukları beyanlarında, 104 emekli amiral tarafından yayımlanan bildiriye destek oldukları ve açıklamalarının emekli amirallerin bildirisi ile benzerlik taşıdığı görülmüştür.

Emekli amirallerce yayınlanan bildiriye ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca Türk Ceza Kanununun 316/1 maddesi kapsamında başlatılan soruşturma, halen devam etmektedir.

TESUD yöneticilerinin 104 emekli amiralin bildirisine destek açıklaması üzerine Bakanlığımızca da 8 Nisan tarihinde Mülkiye Müfettişi ve Dernekler Denetçileri görevlendirilmiştir.

Müfettiş ve denetçiler tarafından inceleme sonrası hazırlanan rapor; 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun ilgili maddeleri uyarınca ve genel hükümler gereğince yasal işlemlerin takdir ve ifası için Başsavcılığa tevdi edilmiştir.

Ayrıca Dernek Yönetim Kurulu Başkanı ve diğer Yönetim Kurulu Üyeleri, 5253 sayılı Dernekler Kanununun 27 nci maddesinin üçüncü fıkrası gereğince geçici bir tedbir olarak Bakanlık makamının onayı ile görevden uzaklaştırılmıştır.”

‘Derneklere kayyum’ düzenlemesi getiren kanun teklifinin birinci bölümü kabul edildi!

Benzer Haberler