İBB’den ’80 günlük su kaldı’ iddiasına ilişkin açıklama

23 Kasım 2020 Pazartesi

İBB’den ’80 günlük su kaldı’ iddiasına ilişkin açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, İstanbul’a su temininin sadece barajlardan sağlanmadığını belirterek, ’80 günlük su kaldı’ iddiasını yalanladı.

İBB Sözcüsü Murat Ongun sosyal medya hesabından, ‘İstanbul’da 80 günlük su kaldı’ iddiasıyla ilgili açıklama yaptı. Ongun, “Su tasarrufu elbette kritik öneme sahiptir. Ancak, İstanbul’un 80 günlük suyu kaldı iddiası doğru değildir” ifadesini kullandı.

Ongun, kentte su temininin sadece barajlardan yapılmadığını belirterek, şöyle devam etti:

“Dün kente verilen 2 milyon 850 bin m3 suyun, 1 milyon 290 bin m3’ü Melen, Yeşilçay ve Istranca hatlarından sağlanmıştır.

Su tasarrufu elbette kritik öneme sahiptir. Ancak, İstanbul’un 80 günlük suyu kaldı iddiası doğru değildir. Su temini sadece mevcut barajlardan yapılmamakta. Dün kente verilen 2 milyon 850 bin m3 suyun, 1 milyon 290 bin m3’ü Melen, Yeşilçay ve Istranca hatlarından sağlanmıştır.”

PAKDEMİRLİ NE DEMİŞTİ?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli İstanbul’daki su sıkıntısıyla ilgili konuşarak hiç yağmur yağmazsa 3 aylık suyun olduğunu söyledi. Pakdemirli şu açıklamaları yaptı:

“Dünya’nın en büyük şehirlerinden biri olan, ülkemizin göz bebeği İstanbul’a su sağlayan barajların bir kısmı Anadolu yakasında bir kısmı ise Avrupa yakasında bulunuyor. Bu barajlar birbiri ile entegredir ve tüm barajlardan İstanbul’un her tarafına arıtma tesislerinden su aktarılabiliyor. Bugün itibariyle İstanbul’umuza su sağlayan barajların doluluk oranı ortalaması yüzde 27’dir. Şu anda hiç su gelmese dahi İstanbul’un yaklaşık 3 aylık ihtiyacını karşılayacak su rezervuarlarda mevcuttur. Ayrıca her yıl olduğu gibi önümüzdeki kış aylarındaki yağışlarla birlikte baraj giriş akımlarındaki artışla birlikte İstanbul’da herhangi bir su problemi yaşanmasını beklemiyoruz.”

Benzer Haberler