HIV virüsünü keşfeden ve 2008 Nobel Tıp Ödülü sahibi Luc Montagnier öldü

10 Şubat 2022 Perşembe

HIV virüsünü keşfeden ve 2008 Nobel Tıp Ödülü sahibi Luc Montagnier öldü

AIDS’e neden olan HIV virüsünün keşfiyle 2008 yılında Nobel Tıp Ödülü’ne layık görülen Fransız virolog Luc Montagnier 89 yaşında hayatını kaybetti.

Fransız virolog Montaigner’in ölümü ilk olarak FranceSoir web sitesi tarafından bildirildi ve daha sonra, ölüm belgesinin Neuilly’de dosyalandığını söyleyen Libération da dahil olmak üzere medya kuruluşları tarafından doğrulandı.

LUC MONTAİGNER KİMDİR?

Luc Montaigner 18 Ağustos 1932 tarihinde Fransa’da doğdu. Montagnier, Poitiers Üniversitesi’nde bilim ve tıp okudu, 1953’te lisans derecesini aldı ve tıp eğitimini Paris’te tamamladı ve 1960’da Sorbonne’da doktorasını tamamladı. 1961’de Dorothea Ackerman ile evlendi ve Jean-Luc, Anne-Marie ve Francine adında üç çocuğu oldu.

1972’de Pasteur Enstitüsü’ne katıldı ve emekli profesör olduğu 2000 yılına kadar viral onkoloji biriminin kurucu direktörlüğünü yaptı. 1974’ten 1998’e kadar aynı zamanda Avrupa’nın en büyük bilimsel kuruluşlarından biri olan Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nde araştırma direktörüydü.

Montagnier, 1997 yılında New York’taki Queens College’da önerilen 30 milyon dolarlık AIDS araştırma merkezinin başına getirildi.

Fransız bilim insanı Montagnier 2008 yılında Nobel Tıp Ödülü’nü 2 meslektaşı ile paylaştı. Aynı yıl Alman Harald zur Hausen rahim ağzı kanserine yol açan İnsan Papilloma Virüsü (HPV) keşfiyle ödüle layık görüldü. Fransız Françoise Barre-Sinoussi ile Luc Montagnier de AIDS’e neden olan HIV keşifleriyle ödül almaya hak kazandı.

Ölümü ilk olarak FranceSoir web sitesi tarafından bildirildi ve daha sonra, ölüm belgesinin Neuilly’de dosyalandığını söyleyen Libération da dahil olmak üzere medya kuruluşları tarafından doğrulandı.

HIV virüsü de mutasyona uğradı!

Benzer Haberler