HDP’li Yıldız Çetin’e 9 yıl hapis cezası

16 Nisan 2021 Cuma

HDP’li Yıldız Çetin’e 9 yıl hapis cezası

İçişleri Bakanlığı’nca 2019’da görevden uzaklaştırılan Erciş eski Belediye Başkanı HDP’li Yıldız Çetin, 9 yıl 22 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Erciş Belediye Başkanı Yıldız Çetin, 15 Ekim 2019’da gözaltına alındı. Çetin, ‘terör örgütüne üye olmak’ ve ‘terör propagandası yapmak’ suçlarından tutuklanıp Van F Tipi Kapalı Cezaevi’ne kondu. Van Cumhuriyet Başsavcılığı da PKK/KCK’nın kadın yapılanmasında yer aldıkları, örgüte eleman temin ettikleri iddia edilen Çetin ile 10 kişi hakkında iddianame hazırladı.

Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, Çetin ile diğer sanıkların ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’, ‘Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenlemek, yönetmek ve bunların hareketlerine katılmak’ suçlarından 15’er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi. İddianamede ayrıca HDP’li Çetin’in, Van’a gelen PKK’nın üst düzey sorumlularını evinde barındırdığı, örgütün Demokratik Toplum Kongresi ve kadın yapılanmasında aktif faaliyet yürüttüğü kaydedildi.

Tutuklu Yıldız Çetin, davanın karar duruşmasında hakim karşısına çıktı. Duruşmaya SEGBİS ile katılan Çetin, savunmasında suçlamaları reddetti.

Mahkeme Çetin’i, istinaf yolu açık olmak üzere ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 7,5 yıl, terör örgütü propagandası yapmak suçundan ise 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası olmak üzere toplam 9 yıl 22 gün hapis cezasına çarptırdı.

Benzer Haberler