HDP’li Hüda Kaya: Hırsızlık yapanı hiçbir namaz kurtarmayacak

3 Ekim 2020 Cumartesi

HDP milletvekili ve Demokratik İslam Kongresi (DİK) Eş Sözcüsü Hüda Kaya, Kars Belediyesi’ne kayyum olarak atanan vali Türker Öksüz’ün belediye önünde cuma namazını kılmasıyla ilgili, “Hırsızlık yapanı hiçbir namaz kurtarmayacak” dedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü ‘Kobani eylemleri soruşturması’ kapsamında tutuklanan Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen’in yerine İçişleri Bakanlığı tarafından aynı anda kayyum olarak atanan vali Türker Öksüz ilk iş olarak belediye önünde cuma namazı kılmıştı. HDP milletvekili ve Demokratik İslam Kongresi (DİK) Eş Sözcüsü Hüda Kaya kayyum olarak atan vali Öksüz’e tepki gösterdi.

Yazılı açıklama yapan Kaya, “Allah’a inanan, peygamberin yolunda ilerleyen ve Kuran’ı kendine rehber ve yoldaş edinen her Müslüman bilir ve bilmelidir ki, yalan, hırsızlık, gasp ve işkence suç ve günahtır. Seçimle, insanların iradesiyle bir şehre seçilmiş kişileri düzmece sebeplerle, yalanlarla gözaltına alıp, tutuklayıp sonra kayyum atayarak şehri ve halkın iradesini gasp edenler, bunu meşrulaştırmak namazla insanları Allah ile aldatıyorlar” ifadesini kullandı.

20 HDP’li siyasetçiden 17’si tutuklandı, Kars Belediyesi’ne kayyum atandı

“TARİH BUGÜN ONLARI ANMAKTADIR”

“Kendilerine hak gördüklerini başkalarından esirgeyenlerin ne halkın ne hakkın önünde namazla aklanamayacaklarını” belirten Kaya, şöyle devam etti:

“Zira Hz. Hüseyin’i katleden Yezid ve askerleri de namaz kılıyordu, Kabe’yi taşlayan Haccac-ı Zalim de namaz kılıyordu. Ebu Hanife’ye ve Ahmet bin Hanbel’e zindanlarda işkence edenler de namaz kılıyorlardı. Ama tarih bugün onları lânetle anmaktadır.”

“İKTİDARI NAMAZ KURTARMAYACAK”

“Hırsızlık ederek, adaletsizlik yaparak, halkın gözüne baka baka yalan söyleyerek, insanlara işkence ederek varlığını koruyan” bir iktidarı hiçbir namazın kurtaramayacağını söyleyen Kaya, “Namaz; insanları Allah ile aldatarak zulüm yapan iktidarların değil, dinin, hakikatin, adaletin direğidir” diye konuştu.

Kars’a kayyum atanan vali namaz kılarak işe başladı

 

Benzer Haberler