HDP’den bakanlar Soylu ve Akar’a: Bu işkenceyi yeni JİTEM’iniz mi yaptı?

22 Eylül 2020 Salı

HDP’den bakanlar Soylu ve Akar’a: Bu işkenceyi yeni JİTEM’iniz mi yaptı?

Helikopterden atıldığı iddia edilen Osman Şiban ve Servet Turgut’un durumuna ilişkin Van’da polis ablukasında açıklama yapan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, bakanlar Süleyman Soylu ve Hulusi Akar’a, “Sizin yeni JİTEM’iniz mi yaptı?” diye sordu.

Gözaltına alındıktan sonra işkence gören ve helikopterden atıldıkları belirtilen Osman Şiban ve Servet Turgut’la ilgili Van’a heyet gönderen HDP, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a tepki gösterdi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, heyette yer alan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Van Milletvekili Muazzez Orhan, Murat Sarısaç, Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, PM üyeleri, MYK üyeleri, HDP, DBP, İnsan ve Özgürlükler Partisi il yöneticileri hastane önünde polis ablukası altında basın açıklaması yaptı. Açıklamayı gazetecilerin takip etmesi polis tarafından engellendi.

“AÇIK ŞEKİLDE İŞKENCE YAPILMIŞ”

Oluç buradaki açıklamasında yapılan işkencenin peşini bırakmayacaklarını belirtti. Van Valiliği’nin açıklamasına tepki gösteren Oluç, şöyle konuştu: “Van Valisi yaptığı açıklamada iki yurttaşın usulüne uygun şekilde gözaltına alındığını söylüyor. Yani vücut travması, çok sayıda kırık, iç kanama, beyin kanaması, kafa travması, bir diğerinde ise hafıza kaybı yaşanmış. Ama valilik usulüne uygun alındığını söyleyerek olayı gizlemeye çalışıyor. Hayır, bu insanlar usule uygun bir şekilde alınmamışlar. Bu insanlara çok açık bir şekilde işkence yapılmış. Van valisinin görevi yapılan işkenceyi gizlemek değil, yapılmış olan bu işkenceyi ve insanlık suçunu açığa çıkarmaktır. Bunu yapmış olanların, bunun emrini vermiş olanların hukuken soruşturmaya uğramalarını sağlamaktır. Ama Van valisi olayı örtmeye çalışıyor. Buradan soruyoruz; Bu işkencenin emrini kim verdi ve kim uyguladı? Bu işkence emrini kimler örtbas etmeye çalışıyor? Süleyman Soylu’ya soruyoruz; İçişleri Bakanlığı mı sorumludur? Hulusi Akar’a soruyoruz; Milli Savunma Bakanlığı mı sorumludur? Özel hareket mı yaptı bu işkenceyi? Emniyet güçleri mi yaptı? Sizin yeni JİTEM’iniz mi yaptı? Bunu öğrenmek istiyoruz.”

Van Valiliği’nden iki köylünün helikopterden atıldığı iddialarına ilişkin açıklama

“KÜRDE ZULMETMEK SERBEST”

Bu olayın peşini hukuken de politik olarak da bırakmayacaklarını belirten Oluç, şöyle devam etti: “Kürde zulmetmek serbest ve Kürde zulmedene hiçbir şey yapılmıyor. Hatta bunlar ödüllendiriliyor, cezasızlık uygulanıyor. Kürde zulmederek cezasızlık uygulayan ister kolluk olsun, ister özel hareket olsun isterse de özel odaklar olsun onlar ödüllendiriliyor. Yani Kürt, bu ülkede hakka, hukuka sahip değil gibi davranılıyor. Bu ülkenin insanı, yurttaşı değil gibi davranılıyor. Burada basın açıklaması yapmamız bile engelleniyor. Neden? Çünkü bu iktidar firavunlaştı ve zulümle ayakta duruyor. Bu zülüm karşısında herkesin boyun eğmesini, diz çökmesini istiyor. Biz buna boyun eğmeyeceğiz ve bu zulmün karşısında diz çözmeyeceğiz. Ne Kürt halkı ne Türkiye’deki demokrasi güçleri ne HDP bu zulmün karşısında boyun eğmeyecektir. Bunu vali de bilecek bu iktidar da bilecek, yürütme organı da bilecek. Siz işkenceyi alışkanlık haline getirdiniz. İşkenceye sıfır tolerans ama işkenceciye sıfır ceza uyguluyorsunuz. Bu iktidardan merhamet ve anlayış dilenmiyoruz. Bu iktidarın baskıları karşısında, zulmü karşısında demokratik direnişimizi sürdürüyoruz.”

Yapılan basın açıklamasının ardından heyet, Osman Şiban’ın zorla götürüldüğü askeri hastaneye gitmek üzere yola çıktı.

Van’da iki köylünün helikopterden atıldığı iddiaları Meclis’e taşındı; HDP’den açıklama geldi

NE OLMUŞTU?

Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerler tarafından 11 Eylül’de gözaltına alınan ve 2 gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde oldukları ortaya çıkan 8 çocuk babası Osman Şiban (50) ve 7 çocuk babası Servet Turgut’un (55) helikopterden atıldıkları iddia edilmişti.

17 Eylül’de normal servise alındıktan sonra bugün taburcu edilen Osman Şiban’ın, hastane epikriz raporunda, “Helikopterden düşme sonrası yaralanma” şikayetiyle Van Eğitim Araştırma Hastanesi’ne getirildiği belirtilmişti. Raporun şikayet bölümünde ise, “Yüksekten düşme sonrası emniyet tarafından sağlık ekiplerine bildirilerek 112 tarafından acile getirilmiş” ifadelerine yer verilmişti.

Van Valiliği olayla ilgili, “Şahsın ‘dur’ ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı esnada kayalık alanda düştü ve yaralandı” açıklaması yapmıştı. Valilik iddialarla ilgili ise adli ve idari soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

‘Şiban zorla askeri hastaneye götürüldü’ iddiası

 

 

Benzer Haberler