Haydarpaşa’da Işık ve Ses Enstalasyonu, sanatseverlerle buluşuyor

11 Aralık 2019 Çarşamba

Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti tarafından desteklenen Türkiye-AB Kültürlerarası Diyalog programı kapsamında gerçekleştirilen  Dört ülkeden toplamda 30 sanatçıya farklı ülkelerde yaşama ve üretme imkânı sunmasıyla ön plana çıkan Be Mobile – Create Together! projesi, Şehir Hatları Haydarpaşa Vapur İskelesi’nde bir ses ve ışık enstalasyonuna girişiyor. 15 Aralık’a kadar sürecek enstalasyon, izleyiciye renkli bir dünyanın kapılarını açıyor.

​Avrupa ve Türkiye arasında devam eden çok disiplinli sanatçı değişim programı Be Mobile -Create Together!’ın ilk dönemi sona ererken sanatçıların yeni ürettikleri eserler de ilk kez seyircilerle buluşuyor. Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Büyükelçiliği, Goethe Enstitüsü ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı(İKSV) tarafından yürütülen proje, İstanbul’un farklı yerlerinde sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor.

Avrupa ile Türkiye arasındaki sanatsal ve kültürel etkileşimi güçlendirmeyi öngören Be Mobile – Create Together!, genç yetenekleri teşvik etmenin yanı sıra Türkiye ile Avrupa’nın sanat ortamları arasında kalıcı bağların oluşumuna katkı sunmayı amaçlıyor.

Projeyle birlikte sanatçıların yerel kültürü daha derinlemesine tanıması ve anlaması, yerel sanat ortamına dahil olmaları, yeni bağlantılar kurmaları, fikirlerini paylaşmaları, birbirlerinden ilham almaları, sanat projeleri ve araştırmaları yürütmenin yanı sıra konuk oldukları ülkelerin sanatçılarıyla birlikte çalışma ve üretme olanaklarından faydalanmaları hedefleniyor.

Benzer Haberler