Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Hande Fırat Saray’daki Twitter takıntısını yazdı

Hürriyet yazarı Hande Fırat bugünkü köşesinde Erdoğan’ın sosyal medya platformları hakkındaki planlarını yazdı.

 

AKP’li yetkililerle görüşen Hande Fırat 2014 yılında da Erdoğan’ın Twitter’ı kapatmak istediğini fakat VPN nedeniyle başaralı olmadığını yazdı.

İşte Hande Fırat’ın yazısı:

2014 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan “Twitter’ın kökünü kazıyacağız” demiş ve Türkiye’de Twitter kapatılmıştı. Ancak kullanımda kayda değer bir azalma olmamıştı. Nedeni VPN ile kullanıcıların sosyal ağa erişimleriydi.

İran örneği. İran’da tüm sosyal ağlar kapatıldı. Ancak İranlılar her gün yeni VPN frekansı alarak sosyal ağlara, platformlara girmeye devam etti.

Bu iki çarpıcı örnek bizzat AK Partili isimler tarafından hazırlanarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bilgisine sunuldu. Görüştüğüm tüm AK Partili üst düzey isimler, “Kapatma çözüm değil, amacımız kapatmak da değil” dediler.

HEDEF BATI YAKLAŞIMI

Diğer yandan Dijital Dönüşüm ve Yeni Medya Düzeni raporu ile hem Cumhurbaşkanı’na hem de MYK üyelerine dünyadaki iki ana yaklaşım da anlatıldı. Şimdi virgülüne dokunmadan raporda yer alan iki yaklaşımı da sizlere aynen aktarıyorum. “Dünyada düzenlemeler konusunda iki kamp bulunmaktadır” deniliyor ve şöyle sıralanıyor:

Çin, Rusya ve İran hattı güvenlik yasak paradigmasını benimseyen, siber dünya ile ilişkilerini bu çerçevede düzenleyen ülkeler.
ABD, Fransa, Almanya ve AB gibi siber dünyadaki gelişmelere karşı yeni siber hukuk çalışmalarını hızlandıran ülkeler. Batı cephesindeki bu ülkeler dijital ve sosyal medya platformlarına sorumluluk yükleyerek denetim, düzenleme ve yaptırımları hukuk normlarına dönüştürmüşlerdir.
AK Partili isimler, “Türkiye’nin hedefi ikinci maddede yer alan Batı cephesindeki düzenlemeleri gerçekleştirmek” diyor.

SORUN TWITTER

Temel mesele fiziki dünyadaki gibi dijital dünyada da bireyleri,

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

 

Büyükada davasında 3 hak savunucusuna hapis

Denizli’de sokak düğünleri yasaklandı, müzisyenler eylem yaptı

loading...