Halk müziğinin sevilen sesi Ruhi Su, ölümünün 36. yılında anılıyor

20 Eylül 2021 Pazartesi

Türk halk müziği sanatçısı, besteci ve şair Ruhi Su, ölümünün 36’ncı yılında anılıyor. Su, yaşamı boyunca 16 tane 45’lik plak, 12 tane uzun çalar yaptı. Sanatçı anısına Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda konser verilecek.

Tam adı Mehmet Ruhi Su olan sanatçının ölümü üzerinden 36 yıl geçti. Van’da dünyaya gelen sanatçı, babasını Birinci Dünya Savaşı’nda annesini de kısa süre sonra kaybetti. 10 yaşına kadar yoksul bir ailenin yanında yaşayan Su, ilkokul 4’üncü sınıfta keman çalmaya başladı. 1925’te ise İstanbul’a gelerek askeri okula kayıt oldu.

Ruhi Su, askerlik yapmaya elverişli olmadığı gerekçesiyle okuldan ayrılarak, Adana Öğretmen Okulu’na geçti. Daha sonra yetenek sınavıyla Ankara Musiki Muallim Mektebi’ne giren sanatçı, 1934’te Soyadı Kanunu’yla “Su” soyadını aldı.

OPERA ÇALIŞMALARI SIRASINDA TÜRK HALK MÜZİĞİNE İLGİ DUYDU

Ruhi Su, 1935 ve 1936 yıllarında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda görev aldı. 1936’da Musiki Muallim Mektebini bitirerek keman çalmayı bıraktı. Ankara Devlet Konservatuarı Şan Bölümü’ne girdi. Ankara Cebeci İkinci Ortaokulu ve Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nde müzik öğretmenliği yaptı.

Ruhi Su, Ankara Devlet Operası’nda “Maskeli Balo”, “Figaro’nun Düğünü”, “Madam Butterfly”, “Tosca”, “Satılmış Nişanlı”, “Bastien-Bastienne” ve “Fidelio” gibi operalarda sahneye çıktı. Opera çalışmaları sırasında Türk halk müziğine ilgi duydu.

Su, 1943 ve 1945 arasında Ankara Radyosu’nda türküler söyledi. 1944’te Ankara Halkevi’nde başlattığı ilk türküler resitalini 1983’e kadar sürdürdü.

HALK MÜZİĞİNİN YAYGINLAŞMASINA BÜYÜK KATKIDA BULUNDU

Su, hapiste geçirdiği 5 yılı türkülere ağırlık vererek geçirdi. 1957’de hapisteyken söylediği “Mahsusmahal” adlı türküsüyle üne kavuştu.

Su, türkü söylemekten hiçbir zaman vazgeçmeyerek, yönetmen Atıf Yılmaz’ın “Karacaoğlan”, “Barbaros” ve “Lale Devri” filmlerinde türkü söyledi.

Taksim Belediye Gazinosu’nda 1960’da sahneye çıkan sanatçı, Türk halk edebiyatının çok sayıda şiirini besteleyerek, “Basbariton Ruhi Su türküler söylüyor” anonsuyla sunulan bir radyo programı yaptı.

Dostlar Korosu’nu 1975’te kuran Su, 1978’den sonra ürettiği kasetlerle halk müziğinin yaygınlaşmasına büyük katkıda bulundu.

Ruhi Su, Almanya, Hollanda, İsveç ve Bulgaristan’da konserler verdi, birçok ülkenin radyolarında ve plaklarda çok sayıda kişiye sanatını dinletti.

Kendi şiirlerinin yanı sıra Türk halk ozanlarından ve diğer şairlerden çeşitli şiirleri besteleyen sanatçı, şiir, yazı ve konuşmalarını Ezgili Yürek adlı kitapta topladı.

Yaşamı boyunca 16 tane 45’lik plak, 12 tane de uzunçalar (LP) yapan Ruhi Su, 1978’de romatizma şikayetiyle gittiği hastanede kemik iliği kanseri başlangıcında olduğunu öğrendi.

Su, 20 Eylül 1985’te kemik iliği kanseri nedeniyle 73 yaşındayken İstanbul’da hayatını kaybetti.

RUHİ SU’NUN ESERLERİ

“Seferberlik Türküleri”, “Kuvayi Milliye Destanı”, “Yunus Emre”, “Karacaoğlan”, “Pir Sultan Abdal”, “Şiirler Türküler”, “Köroğlu”, “El Kapıları”, “Sabahın Sahibi Var” ve “Semahlar”.

BUGÜN RUHİ SU ANISINA KONSER VERİLECEK

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce vefatının 36. yıl dönümünde, bugün saat 20.00’de sanatçı anısına Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda konser verilecek.

 

 

Benzer Haberler