Google ücretsiz sunduğu hizmetini durduruyor 

20 Ocak 2022 Perşembe

Google ücretsiz sunduğu hizmetini durduruyor 

Google, işletmeler ve okullar için yıllar önce ücretsiz olarak kullanıma sunduğu G Suite’in legacy sürümünü kapatma kararı aldı. Google gönderdiği e-posta ile kişilerden paralı olan Google Workspace hizmetine geçmesini istedi.

Google, arama motoru alanındaki hakimiyetinin dışında çeşitli hizmetleri de kullanıcılarına sunuyor. Dünyaca ünlü şirket 16 yıl önce başlattığı G Suite’in ücretsiz kullanımı Legacy hizmetini sonlandırma kararı aldı.

Şirket 2006 yılında Google Apps adıyla piyasaya sürdüğü ve adı sonradan G Suite olarak değiştirilen uygulamada değişikliğe gitti. İşletmeler ve okullara yönelik hizmetin Legacy adında ücretsiz bir sürümü bulunuyordu. Şirket 2012 yılında yeni ücretsiz üyelik almayı durdurmuş ancak eski kullanıcılar hakkında bir yaptırım uygulamamıştı.

2020 yılıyla birlikte G Suite’in yerini Google Workspace aldı. Çatı kuruluş Alphabet şimdi ise Legacy adındaki ücretsiz sürümü kapatacak. Kullanıcılara 1 Mayıs’a kadar ücretli bir seçeneğe geçmesi tavsiye edildi. Aksi takdirde Google hesapları otomatik olarak geçirecek. Şirket üyelik modelinin halihazırda kullanılan hizmetlere göre seçileceğini belirtti.

Eğer hesapta bir ödeme yöntemi yoksa Google hesabı 60 gün boyunca askıya alacak. Google ücretsiz sürümün kullanımını 1 Temmuz’da bitiriyor.

AKP’li belediyeden kaplumbağa yumurtlama alanına halı saha

Benzer Haberler