‘Gemicik’lerini satmıştı: Bilal Erdoğan’ın yeni şirketi ortaya çıktı

16 Ağustos 2019 Cuma

‘Gemicik’lerini satmıştı: Bilal Erdoğan’ın yeni şirketi ortaya çıktı

‘Gemicik’lerini satan Bilal Erdoğan’ın siyasal islamcılarla kurduğu yeni şirketi ortaya çıktı. Bilal Erdoğan’ın İlim Yayma Vakfı’nın pek çok önemli üyesiyle birlikte bir şirkette ortak olduğu şirkette Al Baraka ve Topbaş ailesinin imzası var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sık sık basına yansıyan haberlere konu olan oğullarından Bilal Erdoğan‘ın İlim Yayma Vakfı’nın pek çok önemli üyesiyle birlikte bir şirkette ortak olduğu ortaya çıktı. Vakıf aynı zamanda Türkiye’de siyasal islam kadrolarını yetiştiren, siyasal islamın ilk sivil toplum örgütü olan aynı zamanda İlim Yayma Cemiyeti’nin de ardılı konumunda Şirkette Al Baraka ve Topbaş ailesinin imzası var.

Kamuoyunda hemen her açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılması ve Kredi Yurtlar Kurumuna ait pek çok yurdun kendisine devredilmesi ile de bilinen İlim Yayma Vakfı’nın neden bu kadar önemsendiği de bir de bu açıdan anlam kazanmış oldu…

İLİM YAYMA-BİLAL ERDOĞAN A.Ş

İstanbul Ticaret Odası’na 27/07/1998 tarihinde kayıt olan ve aynı tarihte ana sözleşme tescili yapılan ERDEM ÖZEL EĞİTİM HİZMETLERİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ isimli bir şirket var. Bu şirketin kuruluş sermayesi ise 12 milyon lira…

Bilal Erdoğan kimin uçağını kullanıyor?’ Parasını kim veriyor?

Ancak şirketi ilginç kılan kısmı ortaklık yapısı…

Erdem Özel Eğitim Hizmetleri ve Ticaret Anonim Şirketi’nde Yönetim Kurulu Üyesi olarak Turgut Simitçioğlu, İdris Turan İlter, Affan Murat Kırkan ve Mehmet Ali Özkan yer almakta… ‘gazzetta9.com’dan Celal Eren Çelik’in haberine göre;  Şirketin “Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığını” ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğn yapmakta.

Bilal Erdoğan ile birlikte şirketin yönetim kurulunda bulunan isimlerin (Mehmet Ali Özkan hariç) hepsinim ortak bir özelliği var. O ortak özellik ise AKP’ye en yakın vakıflardan birisi olması ve Türkiye’de siyasal islam kadrolarını yetiştiren, siyasal islamın ilk sivil toplum örgütü olan İlim Yayma Cemiyeti’nin ardılı olan İlim Yayma Vakfı‘nın kurucu yahut mütevelli heyeti üyesi olmaları…

İŞTE ŞİRKETİN “İLİM YAYMA” AYAĞI

Şirketin yönetim Kurulu üyelerinden birisi İdris Turan İlter. Bu ismi kamuoyunun ilk kez yakından tanıması BANK ASYA’ya TMSF tarafından el konulmasından sonra oldu. Zira İdris Turan İlter BANK ASYA’ya kayyım olarak atanan isimdi. İlter bu kayyımlık görevinde BANK ASYA Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Hali hazırda ise Al Baraka’ya ait BEREKET VARLIK KİRALAMA A.Ş’nin Yönetim Kurulu Üyesi olan İlter, İlim Yayma Vakfı’nın ise Mütevelli Heyeti Üyesi ve “Veznedar” görevinde…

Şirketin bir diğer Yönetim Kurulu Üyesi ise Turgut Simitçioğlu…

Turgut Simitçioğlu da iş hayatının çok büyük bir bölümü Al Baraka’da geçirmiş bir isim… Hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir diğer oğlu Burak Erdoğan’a ait denizcilik şirketi için satın alınan 6. geminin 15 milyon dolarık kredisi Turgut Simitçioğlu vasıtası ile hem de 10 yıl vade ve 0.49 gibi komik bir faiz ile verildi…

Turgut Simitçioğlu ismini  İlim Yayma Vakfı’nın Mütevelli Heyeti içerisinde görmekteyiz…

Bilal Erdoğan ile ERDEM ÖZEL EĞİTİM HİZMETLERİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ‘nde ortak olan bir diğer isim ise Affan Murat Kırkan… Affan Murat Kırkan aslında şirkette babasının yerini almış. Babası Sebahattin Kırkan şirketin eski Yönetim Kurulu Üyesi.

Ve tabii Affan Murat Kırkan’ı da İlim Yayma Vakfı’nın kurucuları arasında görmekteyiz. Şirketin bir diğer ortağı ise 27.Dönem TBMM Manisa Milletvekili ve Savunma Komisyonu üyesi Mehmet Ali Özkan.  Özkan’ın da ENSAR VAKFI Soma Şubesi eski başkanı olduğunu hatırlatalım.

Ve diğer Yönetim Kurulu Sacit Ünal… Sacit Ünal ise Bilal Erdoğan ile ismi adeta özdeşleşen TÜRGEV VAKFI bünyesinde faaliyet göstermekte olan Palet Okulları’nın kurucusu da Bilal Erdoğan iken bu okulun Genel Müdürü olarak Sacit Ünal işte bu ERDEM ÖZEL EĞİTİM HİZMETLERİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ’nde de Bilal Erdoğan’ın ortağı olarak karşımıza çıkmakta.

 

 

 

ŞİRKETTE AL BARAKA ve TOPBAŞ AİLESİ İMZASI

ERDEM ÖZEL EĞİTİM HİZMETLERİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ’nin bir diğer önemli özelliği ise mevcut ve eski çok sayıdaki yönetim kurulu üyesinin Al Baraka’daki üst düzey yöneticilik geçmişleri..

İdris Turan İlter ve Turgut Simitçioğlu’nun AL BARAKA’daki görevlerini yazmıştık.

Şirketin eski Yönetim Kurulu üyelerinden bir tanesi ise Fahreddin Tivnikli… Tivnikli, Erenköy Cenaati liderliğini yapan Topbaş Ailesi’nin damadı… Aynı zamanda Al Baraka Türk’ün kuruluşundaki en etkin 1-2 isimde bir tanesi.

Albaraka Türk’ün en önemli yabancı ortaklarından bir tanesi de Alharthy Ailesi… Bu ailenin başında Muhammed bin Hamed El Harthy bulunmakta. Bu isim Umman’ın tüm elektiriğini sağlayan Oman National Engineering & Investment Co’nun yönetim kurulu üyesi ve ortağı. Harthy Şirketler grubunun özellikle “EMLAK” ve”YATIRIM” alanında faaliyet göstermesi dikkat çekiyor…

 

Ahmet Takan: Bilal Erdoğan kimin uçağını kullanıyor? Parasını kim ödüyor?

Benzer Haberler