Feminist Gece Yürüyüşü’nde gözaltına alınan 30 kadın serbest bırakıldı

9 Mart 2022 Çarşamba

Feminist Gece Yürüyüşü’nde gözaltına alınan 30 kadın serbest bırakıldı

Antalya’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen ‘Feminist Gece Yürüyüşü’nde polis merkezine götürülen 30 kadın, ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Antalya Kadın Platformu’nun çağrısı ile Feminist Gece Yürüyüşü‘ne katılmak için bir araya gelen çeşitli siyasi parti, STK, sendika ve derneklere üye kadınlar, dün saat 19.00 sıralarında Üçkapılar önünde toplandı. Burada slogan atan yaklaşık 200 kişilik grup, daha sonra yürümek istedi.

Antalya Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise başvuruları olmadığı gerekçesiyle yürüyüşe izin veremeyeceklerini gruba iletti. Emniyet yetkilileri ile kadınlar arasında yapılan görüşmelerin ardından platform üyeleri yürümekte ısrar edince arbede çıktı. Polis ekipleri, gruba biber gazıyla müdahale etti.

Kadın platformu üyelerinden 30 kadını polise direndikleri iddiasıyla polis merkezine götürdü. Yolu kapatarak vatandaşların seyahat özgürlüğünü kısıtladıkları, kamu malına zarar verdikleri ve görevli polis memurlarına şiddet gösterip direndikleri iddia edilen 30 kadın, ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

AKP’nin kadın korkusu! Feminist Gece Yürüyüşü’ne polis müdahalesi

Benzer Haberler