Erdoğan’ı geride bıraktılar

23 Mart 2021 Salı

Erdoğan’ı geride bıraktılar

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi yaptığı ankette İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı geride bıraktı.

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin hazırladığı Ocak 2021 raporunda katılımcılara AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı 5 farklı adayla ilgili olarak cumhurbaşkanlığı seçiminde hangi adaya oy vereceği soruldu.

Sosyal Araştırmalar Merkezi Ocak 2021 anket sonuçlarını açıkladı. Araştırmada seçmene, Erdoğan’a karşı 5 farklı adayla ilgili olarak cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turu olsa hangi adaya oy vereceği soruldu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan en yüksek oy oranına yüzde 41’le Kemal Kılıçdaroğlu karşısında ulaşırken, en düşük oyu yüzde 38,4’le Mansur Yavaş karşısında aldı.

EN YÜKSEK OYU İMAMOĞLU ALDI

Erdoğan’a karşı en düşük oyu yüzde 22’yle Ali Babacan alırken, en yüksek oyu yüzde 40’la Ekrem İmamoğlu elde etti. Erdoğan ile İmamoğlu arasında geçecek bir cumhurbaşkanlığı seçimi yarışında kararsız ve oy kullanmayacak seçmen oranı da en aza indi.

18-20 yaş altı Erdoğan’ın karşısındaki ismi destekliyor18-20 yaş arasındaki yeni seçmenlerden Erdoğan’ın alabildiği oy oranı maksimum yüzde 28 olarak kaydedildi.

Bu grup içinde Erdoğan’a karşı en büyük üstünlüğü 8 puan fark ve yüzde 34 oy oranıyla Ekrem İmamoğlu sağladı. Onun ardından 6 puan fark ve yüzde 31 oy oranıyla Mansur Yavaş geldi.

Benzer Haberler