Erdoğan: Sosyal medya milli güvenliği tehdit eder hale geldi

22 Ekim 2021 Cuma

‘Türk Konseyi Medya Forumu’na video mesaj gönderen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Medya ve iletişim konusunda da kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Köklü Geçmiş, Güçlü Gelecek’ temasıyla İstanbul’da düzenlenen ‘Türk Konseyi Medya Forumu’na video mesaj gönderdi.

Burada medyaya ilişkin konuşan Erdoğan, “Diğer stratejik meselelerde olduğu gibi medya ve iletişim konusunda da kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz” ifadelerini kullandı. “Hiçbir denetimin veya otokontrolün olmadığı sosyal medya milli güvenliğini tehdit eder konuma gelmiştir” diyen Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Ortak irademizin ve çabalarımızın neticesinde bugün medya forumunun hayata geçirilmesinden büyük bir bahtiyarlık duyuyoruz. Üç gün boyunca sürecek toplantıların en çok istismar ve ihmal edilen alanlardan olan medya konusunda ülkelerimiz arasındaki dayanışmanın güçlenmesine vesile olmasını diliyorum.

“DEZENFORMASYON KAMPANYALARINA MARUZ KALIYORUZ”

Günümüzde sosyal medyanın da yaygınlaşmasıyla birlikte tüm insanlıkla beraber biz de sık sık dezenformasyon kampanyalarına maruz kalıyoruz. Yalan ve çarpıtılmış haberler sebebiyle dünyada milyonlarca savunmasız insanın hayatı kararmakta ciddi travmalar ve dramlar yaşanmaktadır. Hiçbir denetimin veya otokontrolün olmadığı sosyal medya mecraları bugün hem demokrasiyi hem toplumsal barışı hem de devletlerin milli güvenliğini tehdit eder konuma gelmiştir.

“ULUSLARARASI MEDYA ERMENİSTAN’IN RESMİ HABER AJANSI GİBİ HAREKET ETTİ”

Dijital faşizmin yıkıcı etkisinden ne kadar gelişmiş olursa olsun hiçbir ülke ve toplum azade değildir. Türk dünyası dijital faşizmin yanı sıra uluslararası medyanın çifte standardından da muzdariptir. Özellikle 44 gün süren Dağlık Karabağ savaşı sırasında şahit olduğumuz iki yüzlü tavır meselenin ülkelerimiz açısından önemini ortaya koymuştur. Ermenistan ordusunun sivil hedef alan katliam ve balistik füze saldırıları hiç gündeme getirilmedi. Medya bağımsızlığından ve objektiflikten bahseden uluslararası medya organları Ermenistan’ın resmi Haber ajansı gibi hareket etti.

“İLETİŞİM MESELESİNİ BAŞKALARINA HAVALE EDEMEYİZ”

Karabağ savaşı ülkelerimiz ve Türk dünyası ile ilgili gerçeklere karşı uygulanan basın ambargosunun ne ilk ne de son örneğidir. Sözde soykırım iddiaları başta olmak üzere tarihimizi milli güvenliğimizi ve milletimizin değerlerini hedef alan birçok konuda benzer tutumlarla karşılaşıyoruz. Yaşadığımız acı tecrübeler ışığında şu gerçeği artık hepimiz açık ve net bir şekilde görebiliyoruz. Nasıl savunma sanayii ve askeri konularda tamamen yabancılara bel bağlamıyorsak, iletişim meselesini de başkalarına havale edemeyiz. Oryantalist bakış açısıyla sürekli bizlere insan hakları, demokrasi ve özgürlük dersi verenlerin vicdan ve meslek ahlakına güvenemeyiz. Diğer stratejik meselelerde olduğu gibi medya ve iletişim konusunda da kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz.

Türk dünyası olarak bu hususta inisiyatif almalı, tecrübe paylaşımına gitmeli, güç birliği yapmalı ve elimizdeki imkanları en etkili şekilde değerlendirmenin yollarını aramalıyız. Köklü geçmiş güçlü gelecek temasıyla düzenlediğimiz forumun bizlere bu noktada güçlü bir platform kazandıracağına inanıyoruz.”

Putin: Erdoğan’ın görüşüne katılmıyorum

Benzer Haberler