Erdoğan: Ailelerin tercihine göre okullarımızı eğitim öğretime açıyoruz

7 Eylül 2020 Pazartesi

Erdoğan: Ailelerin tercihine göre okullarımızı eğitim öğretime açıyoruz

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle eğitim öğretimin yüz yüze ve uzaktan eğitim şeklinde gerçekleştirileceğini açıkladı. Erdoğan, “Ailelerin tercihine göre okul öncesi ve ilkokul birinci sınıflardan başlayarak okullarımızı eğitim öğretime açıyoruz” dedi.

Öte yandan kafe ve restoranların kurallara uygunluk bakımından çok daha sıkı şekilde denetleneceğini ifade eden AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Toplu taşımalarda ayakta yolcu alınmasına izin verilmeyecektir. Maske kullanımı başta olmak üzere kurallara uymayanlara kesilen cezalar muhakkak alınacaktır” dedi.

Erdoğan, “Şeffaf bir şekilde yürüttüğümüz bu sürecin başarısı vatandaşlarımıza bağlıdır” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından basın toplantısı düzenledi. Erdoğan’ın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

 • “Daha iyi bir çözüm bulunana kadar hayatımızı maske, mesafe ve temizlik tedbirlerine göre yeniden düzenlemeliyiz. Mevsim hastalıklarının yükü henüz üzerimize binmeden vaka sayısını 100’ün altına, vefat sayılarını da sıfıra indirmeliyiz.”
 • “Kalabalık etkinliklerden uzak durmadığımız, kurallara uymadığımız sürece ne açtığımız hastaneler ne cezai tedbirler bizi virüsten koruyabilir.”
 • “Tedbiri hakkıyla aldıktan sonra takdiri rabbimize bırakacağız.”
 • “Toplanan 2 milyar 76 milyon liralık meblağı hane başı biner liralık ödemelerle vatandaşlarımıza aktarıyoruz.”
 • “Ağustos sonu itibariyle 2,3 milyon kişi için kısa çalışma ödeneğinin uzatılması talebine bulunulmaması iş yerlerinin pek çoğunun normal düzene geçtiğini gösteriyor.”
 • “Yılın ikinci çeyreğinde beklendiği gibi bir küçülme yaşamış olsak da dünyadaki pek çok ülkeden daha iyi bir durumda olduğumuz bir gerçektir. Tüm veriler üçüncü çeyrekte bir toparlanma yaşayacağımızı gösteriyor.”

DAHA SIKI DENETİM

Türkiye hem sağlık altyapısının gücü hem de aldığımız tedbirler sayesinde oldukça iyi bir noktada bulunuyor. Ancak mevcut durum bizim için kabul edilebilir değildir. Vaka ve vefat sayılarındaki kısmi yükselişten derin üzüntü duyuyoruz. Kafe ve restoranlar kurallara uygunluk bakımından çok daha sıkı şekilde denetlenecektir.

CEZALAR TAHSİL EDİLECEK

Toplu taşımada tüm illerimizde ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek. Riskli illerde il hıfzıssıhha kurulu kararıyla kapasite sınırlamasına gidilebilecek. Maske kullanımı başta olmak üzere kurallara uymayanlara kesilen cezalar muhakkak tahsil edilecek. Esnek ve kademeli mesai usullerinin yaygın şekilde tatbiki sağlanacaktır. Şeffaf şekilde yürüttüğümüz bu sürecin başarısı vatandaşlarımızın vereceği desteğe bağlıdır. Kalabalık etkinliklerden uzak durmadığımız, sokakta, işyerinde hatta evde belirlenen kurallara uymadığımız sürece ne açtığımız hastaneler ne cezai tedbirler tek başına bizi virüsten koruyabilir. Daha iyi bir çözüm bulunana kadar hayatımızı temizlik, maske, mesafe tedbirlerine göre yeniden düzenlemeliyiz. Sonbaharın yaklaşmasıyla birlikte soğuk algınlığı ve grip gibi mevsim hastalıklarının yükü üzerimize binmeden günlük vaka sayılarını yüzün altına, vefat sayılarını mümkünse sıfıra indirmeliyiz.

AİLELERİN TERCİHİNE GÖRE

Uzaktan eğitim sistemimizi en iyi şekilde idame ettirdik. Yeni dönemde eğitim öğretime salgın şartlarını dikkate alarak hem yüz yüze hem uzaktan eğitimi birlikte gerçekleştireceğimiz bir sistemle devam edeceğiz. Ailelerin tercihine göre okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerinden başlayarak okullarımızı eğitim öğretime açıyoruz. Bu uygulama salgının seyrine göre şehirlerimizde farklılık gösterebilecek. Çocuklarımızın eğitim öğretim hayatlarının aksamadan devam etmesi tek gayemizdir.

10 MİLYON TURİST

Salgından en menfi etkilenen sektör hiç şüphesiz turizm oldu. Bu sektörün kısmen de olsa sezonu kurtarabilmesi için çok gayret gösterdik, yaptığımız görüşmeler ve kurduğumuz sistem sayesinde 10 milyon turist rakamını geride bırakmaya başladık. Yıl sonuna kadar bu rakamı çok daha yüksek seviyelere çıkaracağız. Amacımız salgın döneminde içeride alınan tedbirlerin ve dünya genelindeki olumsuzlukların ekonomik sosyal etkilerini süratle ortadan kaldırmaktır. Yeniden yapılanma sürecinden ülkemizin en karlı şekilde çıkmasını temin edeceğiz, özellikle üretimde güçlü altyapısı, sürekli gelişen teknolojisi ve lojistik avantajıyla Türkiye’nin önünde yepyeni dönemin açıldığına inanıyorum. Bunun etkilerini şimdiden görmeye başladık. İş dünyamızı bu yeni dönemin fırsatlarını en geniş şekilde değerlendirmeye davet ediyorum. İş insanlarımızın yanında yer almayı sürdüreceğiz.

DOĞAL GAZ AÇIKLAMASI

 • “Gaz kalitesi bakımından dünyadaki sayılı rezervler arasındadır. İnşallah Karadeniz ve Akdeniz’e bu sevincimizi daha da artıracağız.”
 • “Gezi olaylarında ülkemizden 24 saat canlı yayın yapan uluslararası medya Avrupa ve Amerika’da yaşanan çok daha kötü toplumsal olayları görmezden geldi. Ülkemiz sınırları DEAŞ terör örgütünün kanlı saldırılarına maruz kalırken uluslararası kamuoyunun kayda değer hiçbir desteğini alamadık. Milletimizle birlikte darbe girişimlerini boşa çıkartıp darbecileri tepelediğimizde ise bu terör örgütü mensuplarına bunlar kucak açtı. Zahirde birbirleriyle kavga halinde görünen ülkelerin sırf Türkiye’nin önünü kesmek için Türkiye’de uyguladıkları uygulamalara şahit olduk.”
 • “Doğu Akdeniz’de 780 bin kilometre toprağı olan bir ülkeyi 10 kilometrekareye hapsetmeye çalışanların oyununu bozduğumuzda kimseyi yanımızda bulamadık.”
 • “Elbette bugünlere kolay gelmedik. Milletimiz Türkiye’nin uzun demokrasi yolunda attığı her adımın nası akabete uğratıldığını çok iyi biliyor.”
 • “Türkiye’nin ve bizim son 18 yılımız hem demokrasi hem ekonomide bir yandan geçmişin kayıplarını telafi diğer yandan geleceğin altyapısını kurma mücadelesiyle geçti.”
 • “Türkiye’nin geleceğine yönelik vizyonu olan tek siyasi parti biziz”
 • “Giresun felaketini biz kalkıp da Akara’dan seyretmiyoruz. Hemen bakan ve milletvekillerimizle birlikte felaket bölgesini yeniden inşa etmenin adımlarını atıyoruz. Bugün Türkiye’nin geleceğine yönelik vizyonu olan tek siyasi parti biziz.”

DOĞU AKDENİZ VE EGE AÇIKLAMASI

“Son günlerde Doğu Akdeniz ve Ege’de tarihten ibret almadan Tükiye’nin hakkını ve hukukunu hiçe sayarak emrivaki yapmaya çalışanlar da bu gerçeği kabullenecektir.”

“Anı geldiğinde korkarım ki bedelini ağır ödemezler. Her fırsatta anlaşmazlıkları uzlaşmayla çözmekten yana olduğunu söylüyoruz. Bizimle masaya oturmak yerine kırık dökük askeri gücüyle tarihi bir kenara bırakıyorum en azından son 4 yıldaki diplomasi çalışmalarımızı ve askeri çalışmalarımızı iyi incelemelerini tavsiye ediyorum.”

Benzer Haberler