Erdal Eren hep 17 yaşında…

13 Aralık 2021 Pazartesi

Erdal Eren hep 17 yaşında…

12 Eylül faşizmi tarafından 13 Aralık 1980’de henüz 17 yaşındayken yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren, katledilişinin 41’inci yıl dönümünde anılıyor.

“Çok büyük bir ihtimalle bu işin ölümle sonuçlanacağını çok iyi biliyorum. Buna rağmen korkuya, yılgınlığa, karamsarlığa kapılmıyorum ve devrimci olduğum, mücadeleye katıldığım için onur duyuyorum… Mücadeleyi sonuna kadar, en iyi bir şekilde yürütmek ve yükseltmekten başka amacım yoktur.” Bu cümleler 41 yıl önce katledilen Erdal Eren’e ait.

Erdal Eren, 12 Eylül Askeri Darbesi’nin ardından henüz 17 yaşındayken Milli Güvenlik Konseyi kararıyla yaşı büyütülerek 41 yıl önce bugün katledildi. Erdal Eren, 13 Aralık 1980’de Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi’nde idam edildi. Eren, ölümünün 41. yılında yoldaşları Sinan Suner ve Ercan Koca ile birlikte mezarı başında anıldı.

Erdal Eren, 1962’nin mart ayında Giresun’da dünyaya geldi. 19 Mart 1980’de idama mahkûm edilen Eren, Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği Üyesi ve Ankara Yapı Meslek Lisesi öğrencisiydi. Eren’in yol arkadaşlarından ODTÜ öğrencisi Sinan Suner, 30 Ocak 1980’de MHP’li Bakan Cengiz Gökçek’in koruması Süleyman Ezendemir tarafından öldürüldü. Eren, Suner’in öldürülmesini protesto ettiği için 2 Şubat 1980’de gözaltına alındı. Gösteride çıkan çatışmada er Zekeriya Önge’yi öldürdüğü iddiasıyla tutuklandı ve idama mahkûm edildi. 13 Aralık 1980’de yaşı büyütülerek infaz edildi. Arkadaşı Ercan Koca ise Erdal Eren’in idamına tepkisini pankart asarak göstermek isterken gözaltına alınıp maruz kaldığı işkenceler yüzünden hayatını kaybetti.

Kılıçdaroğu: İktidarını 12 Eylül’e borçlu olanlar darbelerle hesaplaşamaz

ÖLÜMDEN KORKMUYORDU

Erdal Eren idam edilmeden 16 saat önce kendisini ziyaret eden gazeteciler Savaş Ay ve Emin Çölaşan’a, kendisini ibret olsun diye asacaklarını ve ölümden korkmadığını söyledi.

Eren’in ailesine yazdığı son mektubunun bir kısmı şu şekilde: “… Şunu bilmenizi isterim ki, sizin binlerce evladınız var. Bunlardan daha niceleri katledilecek, yaşamlarını yitirecek, ama yok olmayacaklar. Mücadele devam edecek ve onlar mücadele alanlarında yaşayacaklar. Sizlerden istediğim bunu böyle bilmeniz, daha iyi kavramaya çaba göstermenizdir…”

MEZARI BAŞINDA ANILDI

Eren, Ankara’daki mezarı başında anıldı. Emek Gençliği tarafından düzenlenen anmaya, Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ve HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu katıldı. Mezarlığın 2 No’lu Kapısında toplanarak Eren’in mezarına yürüyen grup, ”Gençlik gelecek, gelecek sosyalizm”, “Denizlerden Erdal’a, gençlik emeğin saflarında” sloganları attı.

‘Son bakıştaki o gözler kaldı aklımızda’ 39 yıl önce idam edilen Erdal Eren’in hiç yayınlanmamış mektubu paylaşıldı

Benzer Haberler