Ensar ve Türgev’in ABD’deki uzantısı Türken Vakfı’na milyonlar akıyor

2 Ocak 2019 Çarşamba

Ensar ve Türgev’in ABD’deki uzantısı Türken Vakfı’na milyonlar akıyor

Yılmaz POLAT / Washington – ABD

ENSAR Vakfı ile TÜRGEV Vakfı’nın New York’ta 2014 yılında ortaklaşa kurduğu TÜRKEN Vakfı milyonlarca dolara doymuyor. TÜRKEN Vakfı kısa sürede mal varlığını ikiye katladı, ‘43 milyon 680 bin 873 dolara’ ulaştı.

Vergi dairesi (IRS 990 nolu) formunda kaynağı belirtilmeyen bağışlardan New York’taki Albanian İslamic Cultural Center’a ‘492’ bin dolar daha bağışta bulunduğu görülüyor.

New York Manhattan’da satın aldığı eski bir binanın yerine yurt binası yaptırmak için temel atan TÜRKEN Vakfı, ‘kilise ‘ statüsündeki’Arnavutluk İslam Kültür Merkezi’ne daha önce de ‘312’ bin dolar bağışladı.

ABD Vergi Dairesi (IRS- 990 nolu) resmi kayıtlarına göre, vergiden muaf eğitim kuruluşu (501 (C) statüsünde kurulan TÜRKEN Vakfına 2015 yılında (24 milyon 460 bin 759 dolar) bağış yapıldı.

TÜRKEN’in New York’taki mal varlığı (43 milyon 680 bin 873 dolara) ulaştı. Manhattan’ın pahalı bir yerinde (2. cadde,41.sokak köşesi) 21 katlı bir bina inşa ediyor. ( Kırmızı Oda- Yılmaz Polat telgrafhane yay. Kasım 2018)

TÜRKEN Vakfı’nın Yönetim Kurulunda AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın eşi Esra Albayrak da yer alıyor. Ömer Faruk Albayrak gibi AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın isimler bulunuyor. Ensar Vakfı Yönetim Kurulu üyesi İbrahim Bacacı, aynı zamanda TÜRKEN Yönetim Kuruluna da üye.

‘TURKEN 990 FORM’ Vergi belgesinde muhasebesini yönetim kurulu üyesi Memiş Yetim’in yaptığı görülüyor.

Benzer Haberler