Enes Kara’nın annesi de arkadaşlarını suçladı

14 Ocak 2022 Cuma

Enes Kara’nın annesi de arkadaşlarını suçladı

Cemaate ait evde kalan ve yaşadığı baskıları anlatıp yaşamına son veren üniversitesi öğrencisi Enes Kara‘nın annesi de oğlunun ölümünden ‘arkadaş çevresi’ni sorumlu tuttu.

Nur cemaatine ait bir evde kalan ve yaşadığı baskıları anlatıp yaşamına son veren üniversite öğrencisi Enes Kara’nın annesi Hatice Kara yazılı açıklamada bulundu.

“Evladını kaybetmiş acılı bir aile nazarıyla muamele görmemiz icap ederken, siyasi malzeme konusu edildik” diyen Kara, oğlunun ölümünden arkadaş çevresini sorumlu tuttu. Kara’nın açıklamasının tamamı şöyle:

“10 Ocak 2022 tarihinde yaşanan hadise neticesinde, ahirete göçen evladım Enes üzerinden yürütülmeye çalışılan kamuoyu algısına karşı bir kısım cevap ve acılı bir annenin feryadıdır. Öncelikle belirtmek isterim ki, oğlum Enes, 11. sınıfa kadar neşeli ve hayat dolu bir çocuktu. 11. sınıftan itibaren okuduğu Fen Lisesindeki arkadaş çevresi, oğlum Enes’i yavaş yavaş bizden uzaklaştırdı.

“ARKADAŞ ÇEVRESİ SONU OLDU”

Sosyal ilişkileri ve aile içi bağlılığı azalan oğlumun, arkadaş ilişkisi ise gün geçtikçe artmaya diğer yandan ise telefon ve oyun bağımlılığı oluşmaya başladı. Okuldan arta kalan zamanlarda, ya telefon oyunları ya da arkadaşları ile vakit geçirir olmuş ve gün geçtikçe sessizleşmeye ve içine kapanmaya başlamıştı. Maalesef arkadaş çevresi evladımın sonu olmuştur. Çevresine, devletine ve insanlığa faydalı olabilmesi için tüm fedakarlığı yaptık. Oğlumun istikamet üzerinde olmasını istedik ve hep ona dua ettik. Ancak, hiç ummadığımız ve çocuğumuzdan beklemediğimiz o sona engel olamadık.”

“İNANDIĞI DEĞERLERDEN UZAKLAŞINCA BOŞLUĞA DÜŞTÜ”

Lise döneminde tanıştığı ve sonraki süreçte de görüşmelerinin devam ettiği bir kısım arkadaşları, oğlumu dinsizliğe sürüklemiş ve inandığı değerleri sorgulatmaya başlatmıştır. Oğlum inandığı değerlerden uzaklaştıkça, iyice içine kapanmış ve maalesef hayatı amaçsızlaşınca boşluğa düşmüş ve kurtuluşu ölümde görmüştür. Oğlumun arkadaş çevresi Enes’i inancından uzaklaştırarak yaşama sevinç ve enerjisini elinden almıştır. Enes’in manen çöküşü, okulun zorluğunu dahi kaldıramamasına sebebiyet vermiştir. Oğlumuz, arkadaş çevresinin telkini ile bizden uzaklaşmıştır. Ancak biz bir an bile Enes’i bırakmadık. Sürekli kendisine destek olmaya çalıştık ama başarılı olamadık. Arkadaş çevresi ve telefon bağımlılığını engelleyemedik. Oluşan neticeyi önleyemedik. Ayrıca çocuğumuzu zorlama ile bir yerde tutmadık. Fakat tüm hayatını Hatay’da geçirmiş olduğu için ‘Elazığ’ı bilmezsin, 2-3 ayda en azından Elazığ’ı tanır ve arkadaşlar edinirsin ondan sonra eve çıkarsın.’ diyerek gayet makul olarak yönlendirdik.

“EVLADINI KAYBETMİŞ AİLE MUAMELESİ GÖRMEMİZ İCAP EDERDİ”

Günlerdir basın ve yayın kuruluşlarında, evladımızın acısını dahi yaşamamıza fırsat verilmeden türlü türlü saldırılara maruz kaldık. Yobazlık ve gericilikle itham edildik. İnsaf sınırları aşılarak katil olarak dahi itham edildik. Yobazlık ve gericilikle itham edildik. İnsaf sınırları aşılarak katil olarak dahi itham edildik. Evladını kaybetmiş acılı bir aile nazarı ile muamele görmemiz icap ederken siyasi malzeme konusu edildik. Akıl ve izanın kabul etmeyeceği iftiralarla karşılaştık. Bize insafsızca saldıranların vicdanlarını gözden geçirmelerini istiyorum. Sözlerimi bitirirken ifade etmek isterim ki, oğlumun ölümü ile gün yüzüne çıkan ve gençleri ölüme sürükleyen manevi rahatsızlıkların giderilmesi için alınması gereken tedbirlerin araştırılmasını yetkililerden istirham ediyorum. Ta ki nice Enesler ölmesin diye…”

AVUKATTAN AÇIKLAMA

Ailenin avukatı Ömer Faruk Ceylan ise gazetecilere yaptığı açıklamada, Enes Kara’nın yaşadığı bunalım neticesinde intihar ettiğini ileri sürdü. Olayın her yönüyle tetkik edileceğini aktaran Ceylan, “Enes Kara’yı alet ederek prim elde etmeye çalışanlara müsaade edilmeyecek. Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama suçlarından gerekli hukuki süreç takip edilecek” diye konuştu.

ELAZIĞ VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Kara’nın ölümünün ardından Elazığ Valiliği  kent genelinde yapılması planlanan her türlü toplantı, yürüyüş, miting, basın açıklaması, anma töreni 15 gün süreyle yasaklandığı duyurdu. Valilik, söz konusu yasakların Covid-9 tedbirleri kapsamında getirildiğini ve Kara’nın ölümüyle bir ilgisi olmadığını belirtti.

BABA ERİŞİM ENGELİ TALEP ETMİŞTİ

Enes Kara‘nın ölümün ardından baba Mehmet Kara, TELE 1’de yatığı açıklamaların ardından, erişim engeli talep etmişti. Baba, yapılan haberler hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıklayarak, “Ben 25 yıldır bu cemaat içerisindeyim. Bu işi cemaate yıkmaya çalışıyorlar. Ama benim oğlum ateistler yüzünden intihar etti” demişti.

Elazığ Valiliği Enes Kara sessizliğini bozdu

Enes Kara’nın babası TELE1’in haberine engel getirdi, gerici AKİT’e konuştu

Enes Kara’nın babası hakkında suç duyurusu

Benzer Haberler