Duygu Delen’in şüpheli ölümünden yargılanan Mehmet Kaplan’a yeniden tutuklama

22 Haziran 2021 Salı

Duygu Delen’in şüpheli ölümünden yargılanan Mehmet Kaplan’a yeniden tutuklama

Gaziantep’te, Duygu Delen’in (17) şüpheli ölümüne ilişkin tutuklanıp hakkında ‘kasten öldürme’, ‘cinsel istismar’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 32 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanırken geçen hafta ev hapsi’ şartıyla tahliye edilen sanık Mehmet Kaplan’ın (21) yeniden tutuklanmasına karar verildi.

Batıkent Mahallesi’nde, 13 Ağustos 2020 tarihinde meydana gelen olayda Duygu Delen, 5 katlı apartmanın 4’üncü katındaki şüpheli Mehmet Kaplan’ın evinde şüpheli şekilde hayatını kaybetti. Mehmet Kaplan isimli erkek Duygu Delen’in cinayete kurban gittiğinin iddia edilmesi üzerine soruşturma başlatıldı. Olayın ardından gözaltına alınan Mehmet Kaplan, ‘kasten öldürme’, ‘cinsel istismar’, ‘yağma’ ve ‘hakaret’ suçlamasıyla tutuklandı ve hakkında, ‘ağırlaştırılmış müebbet’ ve 32 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 10 aydır tutuklu bulunan Mehmet Kaplan, devam eden davanın 16 Haziran’da görülen 4’üncü duruşmasında, mahkeme heyeti tarafından ‘ev hapsi’ şartıyla tahliye edildi.

Duygu Delen’in şüpheli ölümünden yargılanan Mehmet Kaplan’ın ev hapsi şartıyla tahliyesine itiraz

Mehmet Kaplan’ın tahliyesinin ardından Cumhuriyet Başsavcılığı ve Duygu Delen’in ailesi, karara itirazda bulundu. Başvuruyu değerlendiren üst mahkeme olan 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi, itiraz talebini yerinde bularak; mevcut delil durumu ve sanığın tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak, sanık Mehmet Kaplan’ın tekrar tutuklanmasına yönelik karar verdi. Kararın tebliğ edilmesinin ardından güvenlik güçlerinin Mehmet Kaplan’ı ev hapsi için bildirdiği adresten alarak cezaevine teslim edeceği belirtildi.

Benzer Haberler