Dolar yeni haftaya yükselişle başladı

21 Haziran 2021 Pazartesi

Dolar yeni haftaya yükselişle başladı

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizleri artırma ve varlık alımını azaltma tartışmalarını başlatmasıyla dolardaki güçlenme ve TL’deki değer kaybı devam ediyor.

Haziran başında 8,88’i gördükten sonra ABD tahvil faizlerindeki gerileme ile ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki zirveye ilişkin olumlu beklentilerle 8,28’e kadar gerileyen dolar/TL, yeni haftaya 8,78 seviyesinden başladı.

Biden-Erdoğan zirvesinde piyasa beklentilerinin karşılanmaması ve Fed’in faiz artırım projeksiyonlarını öne çekmesiyle dolar/TL’de yükseliş görüldü.

FED ETKİSİ

 

ABD’de ekonomik toparlanmanın beklenenden hızlı olması ve enflasyonun beklenenden daha sert artması, Fed’in makas değişimini beraberinde getirdi. Geçen haftaki toplantısında Fed yetkililerinin projeksiyonları 2023 sonuna kadar en az iki faiz artışına işaret etti.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın ABD ekonomisinin açılmasıyla iyi bir yıl beklediklerini ve enflasyonun beklentilerden hızlı arttığını belirterek, “Ben Fed’in biraz daha şahin duruşa yönelmesi doğal bir durum” çıkışı da Fed’deki makas değişimin bir diğer yansıması oldu.

CNBC’ye konuşan Bullard, “Komite, son altı aydaki yükselişe (enflasyon) şaşırdı. Aralık 2020 ekonomik beklentiler özetine bakarsanız, 2021’de yüzde 4 reel GSYİH büyümesi öngörüyorduk. Şimdi yüzde 7 diyoruz” demişti.

Varlık alımlarının azaltılmasına değinen Bullard, “Başkan geride bıraktığımız toplantıda tartışmayı resmen başlattı” dedi ve yetkililerin bu konuyu artık daha derinlemesine tartışma şansına sahip olacağına işaret etti.

Benzer Haberler