Abdullah Öcalan’dan çiçek alan Doğu Perinçek fotoğrafı yorumladı: Teslim almaya gitmiştim

24 Ekim 2019 Perşembe

Vatan Partisi lideri, 1991 yılında PKK’nın Bekaa Vadisi’nde bulunan kampına yaptığı ziyaretle ilgili yeni bir açıklama yaptı.

CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programında gergin anlar yaşandı. Programda Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, CHP’li Erdal Aksünger, AKP’li Mehmet Metiner ve gazeteci Necdet Saraç konuk olarak yer aldı.

Perinçek’in CHP’li Aksünger’e “Sizin PKK’nız ifadesini kullanmasının ardından iki isim arasında tartışma başladı.

Bu tartışma sırasında Necdet Saraç, Perinçek’in Öcalan’a yaptığı ziyarete atıfla “Apo ile resim çektiren sizsiniz. Bizi PKK’lı ilan etmeyin. Bakın Apo’dan gül alan sizsiniz, PKK ile resim çektiren sizsiniz. Şimdi dönmüşsünüz bizi PKK’lı ilan ediyorsunuz. Önce resminize bakın, önce aynaya bakın. Apo’dan gülü ben almadım. PKK’lıları selamlayan ben değilim” dedi.

Bu ifadelerin ardından Perinçek, “Ben onu teslim almaya gittim” ifadesini kullandı.

“Gazeteci olarak gittim” demişti

Perinçek geçen günlerde 23 Eylül’de Independent Türkçe’ye verdiği söyleşide Öcalan ziyaretiyle ilgili olarak şunları söylemişti:

Ben gazeteciydim. Gazeteci olarak görüştüm. Başka misyonla görüşenler vardı. Cengiz Çandar, Hasan Cemal, Mehmet Ali Birand gibi. Bunlar doğrudan doğruya bizi Turgut Özal gönderdi diye söylüyorlardı.

Perinçek, “Birbirinize çiçek vermeniz de gazetecilik faaliyeti içinde miydi?” sorusunu da şöyle yanıtlamıştı:

Çiçeği kim verdi? Öcalan verdi. Size çiçek uzatan birine ne yapabilirsiniz. Trump da bana çiçek verebilirdi. Nazik bir insan düşmanın da olsa nezaketle cevap verirsiniz.

Benzer Haberler