Diyarbakır’ın seçilmiş Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı tutuklandı: ‘Baş eğmedik, baş eğmeyeceğiz. Bu da onlara dert olsun’

22 Ekim 2019 Salı

Diyarbakır’da gözaltına alındıktan sonra adliyeye çıkarılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmişti. Son dakika gelen bilgilere göre Selçuk Mızraklı, terör soruşturması kapsamında tutuklandı.

HDP’li belediyelere operasyon! Mızraklı’nın da içinde olduğu başkanlara gözaltı

Yoğun güvenlik önlemleri altında jandarma tarafından adliyeye getirilen Mızraklı, “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla sorgulandı. Savcılık sorgusunun ardından Mızraklı tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Evine dün yapılan baskınla gözaltına alınan görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, Diyarbakır Adliyesi’ne çıkarıldı. Mızraklı ile birlikte gözaltına alınan ve bu sabah İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerlerine kayyum atanan Kayapınar Belediye Eş Başkanı Keziban Yılmaz, Bismil Belediye Eş Başkanı Orhan Ayaz ve Kocaköy Belediye Eş Başkanı Rojda Nazlıer’in de adliyeye sevk edildi. Savcılık sorgusunun ardından Mızraklı tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Mızraklı’nın avukatlarından: Yine suç icat etmeye çalışıyorlar

Selçuk Mızraklı’nın avukatları ise, “Belediye başkanlığıyla ilgili olarak bir şey sorulmamış. Bir itirafçının uyduruk beyanına dayanılarak, savcılık tarafından tutuklamaya sevk edilmiş gibi görünüyor. Yine suç icat etmeye çalışıyorlar. Hâkim tarafından sorgulanmasını bekliyoruz. Kısıtlama var, sorgu tutanağını göremiyoruz” dedi.

Yarkadaş: Bu fotoğraf demokrasi tarihimize kara bir lekedir!

Eski CHP mileltvekili Barış Yarkadaş, kişisel sosyal medya hesabından Mızraklı’nın jandarma tarafından çevrelenerek götürülmesine tepki gösterdi. Yarkadaş, ” AKP, Suriye’deki operasyondan istifade ederek, başta HDP olmak üzere tüm muhalefeti siyaset yapamaz hale getiriyor. Bu fotoğraf demokrasi tarihimize kara bir lekedir!” diye yazdı.

Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Tabip Odası, HAK İnisiyatifi, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır şube ve temsilcilikleri, HDP’li belediyelere kayyım atanmasına, yaptıkları ortak açıklamayla tepki gösterdi. Belediye başkanlarının gözaltına alındığı ve belediyelerde polis araması yapıldığı hatırlatılan açıklamada, “Demokratik değerleri ve hukukun üstünlüğünü savunan hak ve meslek örgütleri olarak belirtmek isteriz ki; yapılan yakalama, gözaltı ve arama işlemleri demokrasi ve hukukun temel kurallarının, seçme ve seçilme hakkının ağır bir şekilde ihlalidir. Bu uygulamalar seçmen iradesini tanımazlıktır. Belediye eş başkanlarının, kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının ihlal edilerek özgürlüklerinin kısıtlanmasını (gözaltına alınmaları), hukukun üstünlüğü ilkesine aykırı uygulamalar olarak değerlendiriyor ve kabul edilemez buluyoruz. Eş başkanlar hakkındaki soruşturma işlemleri ve gözaltı kararları, dosyaya erişimin engellenmesi açıkça hukukun üstünlüğü ilkesinin olmadığını ve iktidarın yargıyı baskı aracı olarak kullandığını bir kez daha ortaya koymuştur” denildi.

Açıklamada, belediye başkanlarının serbest bırakılarak, görevlerine iade edilmesi talep edildi.

AVUKATLAR: KISITLAMA VAR SORGU TUTANAĞINI GÖREMİYORUZ

Selçuk Mızraklı’nın avukatları da “Belediye başkanlığıyla ilgili olarak bir şey sorulmamış. Bir itirafçının uyduruk beyanına dayanılarak, savcılık tarafından tutuklamaya sevk edilmiş gibi görünüyor. Yine suç icat etmeye çalışıyorlar. Hâkim tarafından sorgulanmasını bekliyoruz. Kısıtlama var, sorgu tutanağını göremiyoruz” dedi.

Mızraklı ile birlikte gözaltına alınan ve bu sabah İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerlerine kayyum atanan Kayapınar Belediye Eşbaşkanı Keziban Yılmaz, Bismil Belediye Eşbaşkanı Orhan Ayaz ve Kocaköy Belediye Eşbaşkanı Rojda Nazlıer’in de adliyeye çıkarılması bekleniyor.

19 Ağustos’ta, AKP’nin HDP’li belediyelere yönelik kayyum darbesi sırasında, Adnan Selçuk Mızraklı görevden alınmış, yerine kayyum atanmıştı.

MIZRAKLI: BAŞ EĞMEDİK, EĞMEYECEĞİZ

Mızraklı’nın tutuklama kararına ilişkin açıklaması kişisel Twitter hesabında “Baş eğmedik, baş eğmeyeceğiz. Bu da onlara dert olsun” ifadesiyle paylaşıldı.

 

Benzer Haberler