Diyarbakır’a ‘Bahçeli’ projesine HDP’den tepki: Pervasızlık

11 Ocak 2022 Salı

Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar zamları eleştirdi, “Ortada halka kurulmuş büyük bir tezgâh var” dedi. 

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin grup toplantısında konuştu. Sancar’ın gündeminde ekonomi, İBB’deki teftiş, erken seçim Diyarbakır’a yapılacağı açıklanan ‘Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı’ ve Aysel Tuğluk vardı.

‘Devlet Bahçeli’ projesini ‘pervasızlık’ olarak tanımlayan Sancar, “Bu Diyarbakır halkının kimliğine, onuruna saldırılarda pervasızlığın son örneği. Devlet Bahçeli, Diyarbakır halkına ne verdi? Bu kayyımları bu iktidarla birlikte göndereceğiz” dedi.

Diyader iddianamesinde İBB’ye sadece gönderme var!

İBB’de başlatılan teftişe değinen Sancar, “İstanbul ve diğer büyükşehir belediyelerini de gasp etme yoklamaları yapmaktadır bu iktidar” dedi ve özetle şunları kaydetti:

“ORTADA HALKA KURULMUŞ BÜYÜK BİR TEZGAH VAR”

Ekonomik krizi sözü artık yaşananları açıklamaya yetmiyor. Ortada çöküş var, yaşam mücadelesi var. Daha zamlı maaşlar halkın cebine yansımadan iktidar zamlar ve operasyonlar çöktü. Vermeden alıyorlar, aldıklarıyla da yetinmiyorlar cepte kalanları da gasp etmeye çalışıyorlar. Halkın mutfağına, tenceresine, sofrasına darbe yapan bir iktidarla karşı karşıyayız. Elektrik, doğalgaz, akaryakıt, temel gıdalar, iğneden ipliğe bir insanın yaşamı için zorunlu olarak tüketmesi gereken her şeye yüzde 1000 ve daha yukarıda zamlar yapıldı. Temel gıdaların 250 gramdan sonrası lüks tüketim haline getirildi! Halkın sofrasından, ekmeğinden, aşından, cebinden aldıklarını yandaşa, savaşa ve saraya aktaracaklar. Ortada halka kurulmuş büyük bir tezgâh var.

AYSEL TUĞLUK İÇİN ÇAĞRI

Demokrasi, adalet, özgürlük isteyen herkes sesini çıkarmalı. Aysel yoldaşımızı ölüme mahkum etmek isteyen bir zihniyet var, Aysel Tuğluk derhal serbest bırakılmalıdır.

Ağabeyi, Aysel Tuğluk’la son görüşmesini anlattı: Telefonu yerine koyarken bile zorlanıyor

“İKTİDAR İSTANBUL VE DİĞER BÜYÜKŞEHİRLERİ GASP YOKLAMALARI YAPIYOR”

İstanbul ve diğer büyükşehir belediyelerini de gasp etme yoklamaları yapmaktadır bu iktidar. Zemin yoklamaktadır. Direnç yoklamaktadır. Eğer, hatırlatmak istemem ama bu ülkede ilk belediye kayyım atandığında tereddütsüz demokrasiden yana en ufak derdi olan çevreler ortak irade koyabilseydi, iktidar bugün kayyım operasyonlarını hazırlayacak kirli oyunlara başvuramazdı.

Bu acı gerçekle samimi bir yüzleşme gerçekleştirebilirsek, yani ilk kayyım atandığında gerçekten kuvvetli bir demokratik irade konamadığı, bunun da bugünkü gelişmelerin önünü açtığı gerçekliğiyle yüzleşebilirsek onu telafi edecek yolları daha kolay yaratırız. Kayyım atama hazırlıklarının başlangıcı 1 Nisan 2019. Yani 31 Mart’ta seçimler yapılmış, kesin resmi sonuçlar açıklanmamış, mazbatalar hazırlanmamış ama İçişleri Bakanlığı’na kayyım için hazırlık yapılmak üzere yazı yazılmış. Demek ki sonradan isnat ettikleri her şey yalan, buradan da anlaşılıyor.

DİYARBAKIR ‘BAHÇELİ’ PROJESİNE TEPKİ

Kayyım uygulamalarını sürdürüyor. Diyarbakır halkınız biz temsil ediyoruz diye. Sen bu haddi nereden aldın? Diyarbakır halkının kaynaklarını talan etmekle kalmıyorsunuz, kültürüne, kimliğine saldırıları hızla sürdürüyoruz. En son bir hatıra ormanı kuracaklarmış, adı da Devlet Bahçeli hatıra ormanı olacakmış. Bu Diyarbakır halkının kimliğine, onuruna saldırılarda pervasızlığın son örneği. Devlet Bahçeli, Diyarbakır halkına ne verdi? Bu kayyımları bu iktidarla birlikte göndereceğiz.

O kayyımları ormanlarda fidan dikmekle göndereceğiz. Kayyım uygulamalarının hepsini utanç müzesi kurarak sergileyeceğiz. Her türlü hırsızlığı yapıyorlar. Bu iktidar kayyım uygulamalarıyla halkın iradesini çaldıktan sonra halkın hem kaynaklarını hem değerlerini gasp etme hakkını kendinde görüyor. Diyarbakır halkı sesleniyor. Diyarbakır bizimdir diyor.

Diyarbakır’ın göbeğine ‘Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı’ kurulacak

“MEYDANLARDA YAPACAĞIZ SAVUNMAYI”

HDP halkın umududur. Bize yönelik kapatma davasına karşı elbette hukuk ofisimizde savunma yazacağız ama savunmayı ofiste yapmayacağız. Meydanlarda yapacağız savunmayı. HDP’yi hayatın her alanında savunacağız. Savaş politikalarına karşı çıkmak zorundayız. Tekrar tekrar hatırlatmada bulunmak istiyoruz. Bu iktidarın ayrıştırma oyunlarına gelmeyin, yeni yalanlar, kumpaslar, insanlık hikayelerin üzerine kirli kumpaslar kuran bu iktidara asla inanmayın.

“GELİN ERKEN SEÇİMİ HALKIN GÜNDEMİNDE TUTALIM”

Hiç kimsenin bahaneler üretmeye, gerekçeler yaratmaya lüksü yoktur. Gelin hep birlikte irademizi birleştirelim ve bu düzeni değiştirelim. Erken seçimi birlikte halkın gündeminde tutalım. Demokrasi çevreleri birlikte çalışmalı. Oturup bekleyerek, sadece konuşmalar yaparak seçime hazırlanamayız. Ortak çalışmayı şimdiden yapmak zorundayız.”

Bahçeli: HDP’ye bir saniye tahammül edemiyoruz

Benzer Haberler