Buldan, Kobani operasyonları için Saray’ı suçladı

6 Ekim 2020 Salı

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ‘Kobani eylemleri’ soruşturmasına ilişkin, “Bu operasyon dosyası bizzat sarayda hazırlanmıştır, dosyanın savcısı da Erdoğan ve damat savcıdır” dedi.

Pervin Buldan, partisinin TBMM grup toplantısında konuştu. Buldan, eylemlerde ölen insanların ölümünde “AKP iktidarı ve birlikte hareket ettiği paramiliter güçler sorumludur” diyerek, “Bu operasyon dosyası bizzat sarayda hazırlanmıştır, dosyanın savcısı da Erdoğan ve damat savcıdır” ifadesini kullandı.

Buldan, Kars Belediyesi’ne kayyum atanmasına ilişkin ise, “Belediye Eş Başkanlarımız Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca Kars’taki hırsızlık, yolsuzluk ve çete düzenini bitirdiler. Bunların hortumlarını kestiler. Kars’ta kurulan karanlık düzeni bitirdiler. Bunların intikamı almak için Ayhan Bilgen Başkanımızı haksız ve hukuksuz şekilde tutukladılar. Hırsızlar dışarıda, ev sahibi içeride” diye konuştu.

“PROTESTOLAR 7 EKİM’DE BAŞLAMIŞTI”

Buldan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“IŞİD protestoları 7 Ekim’den çok daha önce başlamıştı. 7 Ekim 2014’te Varto’da Hakan Buksur adlı gencimiz güvenlik güçlerinin açtığı ateşle katledildi. Erdoğan ‘Kobani düştü, düşecek’ diyerek provokasyonun büyümesine neden oldu. Devletin müdahalesi olana kadar hiçbir şiddet eylemi yaşanmamıştı. 6 yıl aradan sonra kamuoyunun aklıyla dalga geçercesine olayları HDP’nin üstüne yıkmaya çalışanların, siyasi komplodan başka hiçbir şey yapmadıklarını da çok iyi biliyoruz. Kendi suçlarını örtbas etmenin telaşı içerisindeler. Kobani’yi çözüm sürecini bitirmenin zemini olarak planladık, kullandık diyemiyorlar, bu şekilde örtbas etmeye çalışıyor.”

“Bu operasyonun aynı zamanda IŞİD’in Kobani’yi düşürememesinin yıllardır sürdürülen intikamı olmuştur aynı zamanda. Merak ediyoruz, bu konuda söz mü vermişlerdi Eğer Kobani halkı direnmeseydi, dünya bunu sahiplenmeseydi, IŞİD sınırın diğer tarafından devlet kurmuş olacaktı. Türkiye’nin sınır komşusu olacaklardı. IŞİD bunu başaramadığı için 5 Haziran’da Diyarbakır’da, Suruç’ta, Ankara’da, Antep’te halka karşı en büyük katliamlar gerçekleşti.”

“PARAMİLİTER GÜÇLER VE IRKÇI GRUPLAR SOKAĞA SALINDI”

“Erdoğan Antep’te büyük bir sevinçle, ‘Kobanî düştü düşecek’ diyerek yangına körükle gitti ve provokasyonların büyümesine neden oldu. Ardından paramiliter güçler ve ırkçı gruplar organizeli bir şekilde sokaklara salındı, demokratik tepkileri kanla bastırmaya çalıştılar. Dönemin İçişleri Bakanı, olayların durması için müzakere yürüten HDP heyetine ‘Güvenlik güçleri içinde kontrol edilemeyen güçler var’ demiştir. Dayanışma amaçlı demokratik protestoların seyrini değiştirip katliama dönüştüren bizzat devlet içi güçlerdir.”

“AYHAN BİLGEN BUNLARIN HORTUMUNU KESTİ”

“Kars; Türk, Kürt, Terekeme, Laz Azeri gibi pek çok halkın barış içinde yaşayan kenttir. Belediye Eş Başkanlarımız Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca Kars’taki hırsızlık, yolsuzluk ve çete düzenini bitirdiler. Bunların hortumlarını kestiler. Kars’ta kurulan karanlık düzeni bitirdiler. Toplumcu belediyecilik anlayışıyla Kars’ın hizmete sundular. 24 saat Kars halkının emrinde ve hizmetinde oldular. Bunların intikamı almak için Ayhan Bilgen Başkanımızı haksız ve hukuksuz şekilde tutukladılar. Alaca ve partililerimizi haksız ve hukuksuz şekilde gözaltına aldılar. Hırsızlar dışarıda, ev sahibi içeride.”

 

Benzer Haberler