BTK’den Türk Telekom hisselerinin Varlık Fonu’na devrine izin

21 Mart 2022 Pazartesi

BTK’den Türk Telekom hisselerinin Varlık Fonu’na devrine izin

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), LYY Telekomünikasyon AŞ’nin sahip olduğu yüzde 55’lik Türk Telekom hissesinin Türkiye Varlık Fonu’na devrine onay verdi.

Türk Telekom tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yapılan açıklamada, “16 Mart 2022 tarihli açıklamada belirtildiği üzere, LYY Telekomünikasyon AŞ’nin sahip olduğu yüzde 55 Türk Telekom hissesinin Türkiye Varlık Fonu’na satışına ilişkin taraflar arasında imzalanan hisse devir sözleşmesi ile ilgili yürütülmekte olan süreç kapsamında şirketimiz tarafından ilgili mevzuat doğrultusunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna hisse devrine ilişkin izin başvurusunda bulunulmuştu.” denildi.

Bu bağlamda, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından Türk Telekom’un hisselerinin yüzde 55’ine sahip olan LYY Telekomünikasyon AŞ’nin şirketteki hisselerinin tamamının, Türkiye Varlık Fonu’na devir işlemlerine izin verilmesine karar verdiği bildirilen açıklamada, “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş olan TT Mobil İletişim Hizmetleri AŞ, TTNET AŞ, ve TT International Telekomünikasyon San ve Tic Ltd Şti’nin yüzde 100 hissedarı olan Türk Telekom bünyesinde gerçekleşecek hisse devrinin, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun görev alanı kapsamında hisse devri ve kontrol unsuruna ilişkin ilgili mevzuat hükümleri açısından söz konusu şirketler bakımından herhangi bir sakınca doğurmayacağı, hisse devir işlemlerinin gerçekleşmesinin ardından bir ay içerisinde ilgili belgelerle birlikte Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna bilgi verilmesi, hususlarına karar verilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

4 YIL SON BEDELSİZ OLARAK DEVLETE GEÇECEKTİ

Hariri ailesinin sahibi olduğu Oger Telecom, Türk Telekom’u soymasının ardından borçlu olduğu 3 bankaya hisseleri bırakarak ülkeden kaçmıştı. Bankalar 4 yıldır hisselerini satmaya çalışıyordu. Türkiye Varlık Fonu, 2026 yılında bedelsiz olarak devlete geçecek olan Türk Telekom’u 1 milyar 650 milyon dolar krediyle satın aldı.

“CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK SOYGUNU”

İYİ Parti Lideri Meral Akşener, Aydın’da yaptığı bir konuşmada Türk Telekom’un satışına tepki göstermişti. Hariri ailesinin Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en büyük soygunu yaptığını iddia eden Akşener, şunları dile getirmişti:

“Lübnan’lı Hariri’ye ‘Özelleştirme yapıyoruz, yabancı sermaye giriyor.’ tezahüratları eşliğinde, 6 buçuk milyar dolara sattılar. Hariri, gözlerinin önünde Türk bankalarından kredi kullandı. Gıklarını çıkarmadılar. Sözleşme gereği söz verdiği hiçbir yatırımı yapmadı. Dönüp tek bir laf etmediler. Türk Telekom’un kârını cebine indirdi. ‘Sen ne yapıyorsun?’ demediler. Cumhuriyet tarihinin en büyük soygununa bilerek ve isteyerek göz yumdular. Soygun bitmedi. Sözleşme 2026 yılında sona ereceği için hisseler 2026 yılında zaten ücretsiz olarak devlete geçecekti. Onlar ne yaptı? 2026’yı beklemediler, Varlık Fonu’na 1 milyar 650 milyon dolara çaktılar. Yani milletin kesesinde 24.5 milyonu daha zarar hanesine yazdılar.”

 

“Dört yıl sonra bedelsiz alınacaktı, 1,65 milyar dolar ödendi”

Benzer Haberler