Boston Dynamics Spot robot devrim yapmaya hazır

18 Haziran 2020 Perşembe

Boston Dynamics Spot robot devrim yapmaya hazır

Boston Dynamics Spot robotunu uzun zamandır geliştiriyordu. Kapıları açabilen, merdivenleri çıkabilen, insanlara yardımcı olabilen Spot aynı zamanda Covid taramaları sırasında da polise ve doktorlara destek olmuştu.

Boston Dynamics Spot robot devrim yapmaya hazır. Boston Dynamics şimdi bu robotu ticari olarak piyasaya sürdü. Kişisel kullanımdan öte, kurumsal müşterileri hedefleyen robotun fiyatı ise 75 bin dolar. Havalimanlarında, hastanelerde, sosyal alanlarda, depolarda, tarlalarda kullanılabilecek yeteneklere sahi olan robot farklı uygulamalarla özelleştirilebiliyor.

Robotun 74.500 dolarlık fiyatının yanında, opsiyonel olarak alınan ve farklı amaçlar için gerekli olan aksesuarlar da 5 bin dolardan başlayıp 15 bin dolara kadar çıkıyor. Bir diğer deyişler, bir Spot satın almak, bir kuruma yaklaşık 100 bin dolara mal olacak.

Spot’un ilgi görmedi halinde, rakip robot geliştiricilerinin de piyasaya ürün sunmak için yarışa gireceği düşünülüyor. Yani kısa süre sonra robotlar hayatımızın vazgeçilmez parçası olabilir. Pandemi sürecinin de robotlara olan ihtiyacı arttırdığı düşünülüyor. Dolayısıyla bazı kurumların işlerini devam ettirmek için, salgından etkilenmeyen robot fikrine sıcak baktığı biliniyor.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Artık robotların, insan iş gücünün yerini alacağı yeni bir dönem mi başlıyor?

Maske zorunlu iller açıklandı! Bu illerde maskesiz dolaşılamayacak!

Benzer Haberler