Boris Johnson istifa etti

7 Temmuz 2022 Perşembe

İngiltere Başbakanı Boris Johnson görevi bırakması yönünde baskıların artması üzerine parti liderliğinden istifa kararını açıkladı. Johnson başbakanlık görevini ise yeni lider seçilene kadar sürdürecek.

İngiltere’de gündem Boris Johnson… Covid-19 kısıtlamalarının en yoğun olduğu dönemde başbakanlık konutunda sosyal mesafeye uymadan düzenlenen partilere katılmasıyla başlayan tartışmalar ve Muhafazakar Parti’nin Parlamento’daki Grup Lideri Chris Pincher hakkındaki taciz iddialarıyla alevlenmişti.

Pincher hakkındaki taciz iddialarını bilmesine rağmen onu bu göreve getirmekle suçlanan Johnson’a tepki olarak hem İngiliz kamuoyu hem de kabinesi adeta bir araya gelerek İngiltere Başbakanı’na karşı durmuştu.

Son günlerde Johnson’ın en güvendiği isimlerden olan Ekonomi Bakanı Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Sajid Javid ile birlikte Aile ve Çocuk Bakanı Yardımcısı Will Quince ile birlikte çok sayıda hükümet görevlisi istifa etmişti.

İngiltere’de kriz manşetlerde! 18 bakan ve vekil istifa etti Başbakan Johnson direniyor

‘İSTİFA ETMEYECEĞİM’ DEMİŞTİ

İngiltere Başbakanı Boris Johson, hükümette yaşanan istifa dalgasına rağmen istifa etmeyeceğini açıklamıştı. “Benim görevim yola devam etmek” diyen Johnson, “Hükümetin yola devam etmesinin imkansız hale geldiğini hissetseydim giderdim” demişti.

Parlamentoda konuşma yapan Johnson, ekonominin zor bir dönemden geçtiğini ve Rusya‘nın Ukrayna işgalinin Avrupa’da endişeyle izlendiğini belirterek “Bu tam olarak bir hükümetten gitmek yerine işine devam etmesini bekleyeceğiniz bir dönem” ifadesini kullanmıştı.

‘YENİ LİDER GELENE KADAR GÖREVİMİN BAŞINDAYIM’

Ancak Johson baskılara dayanamayarak bugün yaptığı açıklama ile istifa ettiğini, başbakanlık görevini ise yeni lider seçilene kadar sürdüreceğini açıkladı.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara önünde istifa kararını açıklayan Johnson, partisinin liderliği bırakacağını belirterek “Parlamentodaki Muhafazakar Partinin iradesinin, partinin yeni bir liderinin ve dolayısıyla yeni bir başbakanın olması gerektiği yönünde açık” ifadesini kullandı.

Johnson, Muhafazakar Parti 1922 Komitesi Başkanı Sir Graham Brady’le yeni liderin seçim sürecinin şimdi başlaması gerektiği konusunda mutabık kaldıklarını söyleyerek bu sürecin gelecek hafta duyurulacağını bildirdi.

“Yeni bir lider seçilene kadar göreve devam edeceğim.” diyen Johnson, dünyanın en iyi görevini bıraktığı için çok üzgün olduğunu dile getirdi. Johnson, konuşmasının sonunda kendisine başbakanlık görevi ayrıcalığını veren İngiliz halkına teşekkür etti.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Johnson’ın yerine sonbahara kadar yeni bir liderin seçilmesi, ardından Johnson’ın başbakanlık koltuğunu yeni lidere devretmesi bekleniyor. İngiltere’de yayın yapan ITV kanalı, Boris Johnson’ın sabah saatlerinde görevi bırakmadan önce Kraliçe 2. Elizabeth’i telefonla aradığını duyurdu.

Boris Johnson: Babamın dedesi Türk’tü ama benim Türk yanım zayıf

Benzer Haberler