İngiltere’de kriz manşetlerde! 18 bakan ve vekil istifa etti Başbakan Johnson direniyor

7 Temmuz 2022 Perşembe

İngiliz basının manşetlerinde bugün ülkedeki hükümet krizi var. İngiltere’de Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın istifasının ardından hükümette 18 bakan ve milletvekili istifa etti. İstifaların sebebi olarak ise İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a duyulan güvensizlik olduğu ifade edildi.

Art arda yaşanan skandallar sonrası önce kendi partisinde bir güven oylamasını atlatan Johnson bu kez hükümetindeki isyan dalgasıyla karşı karşıya.

İngiltere’de Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın istifa ettiğini duyurmasının ardından hükümette istifalar devam ediyor.

İki önemli bakanı sert ifadelerle istifa eden, bir bakanını ise kendisi görevden alan Boris Johnson’ın kabinesinde bakan, bakan yardımcısı ve sekreter seviyesinde istifa edenlerin sayısı 5’yi buldu.

Johnson dün istifa etmeyeceğini, kanının son damlasına kadar mücadele edeceğini söyleyerek istifayla boşalan bakanlıklara atama yaptı. Ama Johnson’ın Hazine Bakanlığına atadığı Nadim Zahawi, bir grup kabine üyesiyle birlikte Başbakan Johnson’a giderek istifa etmesini telkin etti.

Ülkede dün akşamdan (5 Temmuz) bu yana toplamda 18 bakan ve vekil istifa etti. Bakanlar Javid ve Sunak’ın istifasının ardından dün akşam, Fas Ticaret Elçisi Andrew Murrison, Muhafazakar Parti Başkan Yardımcısı Bin Afolami, Kuzey İrlanda Parlamento Özel Sekreteri Jonathan Gullis, Sağlık ve Sosyal Bakım Parlamento Özel Sekreteri Sadiq Bhatti, Ulaşım Parlamento Özel Sekreteri Nicola Richards, Galler Parlamento Özel Sekreteri Virgina Crosbie, Kenya Ticaret Elçisi Theo Clarke, Başsavcı Alex Chalk istifa etti.

ART ARDA İSTİFALAR

İstifaların ardı arkası ise kesilmedi.  Ulaşım Parlamento Özel Sekreteri Laura Trott, Birleşik Krallık Çocuklardan Sorumlu Bakan Will Quince, Birleşik Krallık Okul Standartlarından Sorumlu Devlet Bakanı Robin Walker, İş Parlamento Özel Sekreteri Felicity Buchan, Birleşik Krallık Hazine Ekonomi Bakanı John Glen, Adalet Bakanlığı Devlet Bakanı Vicroria Atkins, İskan Bakanı Stuart Andrew ve Çevre Bakanlığı Parlamento Dışişleri Müsteşarı Jo Churchill istifa etti.

BORIS JOHNSON’A GÜVEN YOK

Açıklanan istifaların, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın yönetimine karşı “güvensizlik duyulması” dolayısıyla yapıldığı tahmin ediliyor. İstifalarıyla birlikte açıklama yapan bakanlar, Başbakan Boris Johnson’a karşı güven duymadıklarını açıkça belirtti. Dün istifa eden eski Sağlık Bakanı Sajid Javid istifasını duyururken, “Artık vicdanım rahat, devam edemediğim için üzgünüm” ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Javid, Johnson’a yazdığı mektubunda, “Güvenimi kaybettiğinizi açıkça görüyorum” ifadelerini kullanmıştı. Ekonomi Bakanı Rishi Sunak ise istifasını duyururken, “Yaklaşımlarımızın temelde çok farklı olduğu benim için netleşti. Hükümetten ayrıldığım için üzgünüm ama böyle devam edemeyeceğimiz sonucuna vardım” demişti.

Boris Johnson: Babamın dedesi Türk’tü ama benim Türk yanım zayıf

Adalet Bakanlığı’ndaki görevinden istifa ettiğini duyuran Bakan Victoria Atkins ise istifa mektubunda, “Dürüstlük, saygı ve profesyonellik gibi değerler hepimiz için önemli olmalı. Ancak bu haftanın olayları bunu imkansız hale getirdi” dedi. Bugün istifa eden Hazine Ekonomi Bakanı John Glen ise, hükümetteki skandallarla beraber “Görevini vicdanı rahat bir şekilde yapmasının imkansız hale geldiğini” ifade etti.

Boris Johnson Başbakanlığının son günlerini yaşıyor

Boris Johnson’ın kabinesinde bakan, bakan yardımcısı ve sekreter seviyesinde istifa edenlerin sayısı 40’ı buldu.

Benzer Haberler