Bilim Kurulu üyesi anlattı: İşte 6 adımlık aşı sürecinde yapılması gerekenler

14 Ocak 2021 Perşembe

Bilim Kurulu üyesi anlattı: İşte 6 adımlık aşı sürecinde yapılması gerekenler

Türkiye genelinde analiz çalışmaları tamamlanan Çin menşeili yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının uygulanmasına başlandı. Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, aşılama sürecini 6 adımda anlattı.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun Çin merkezli Sinovac şirketinin ürettiği koronavirüs aşısı CoronaVac’a acil kullanım onayı vermesinin ardından bugün itibariyle koronavirüse karşı aşılama başladı. Aşılamaya ilişkin soru işaretleri yerini korurken, aşı sırasının ne zaman geleceği ve randevunun nasıl alınacağı da en büyük merak konusu.

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’e konuşan Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, aşılamanın nasıl yapılacağını 6 adımda şöyle anlattı:

1) E-NABIZ YÜKLEYİN

Vatandaşlarımız aşı olup olmayacaklarını, sıralarının ne zaman geldiğini öğrenmek ve randevu alabilmek için bilgisayar veya akıllı telefonlarına Sağlık Bakanlığı’nın e-nabız uygulamasını yüklemeli.

e-Nabız uygulamasına ‘Covid-19 aşı durumu bilgilendirme’ özelliği eklendi

2) ‘RANDEVU AL’I TIKLAYIN

E-nabızda ‘randevu al’ seçeneği var. Tıkladığınızda Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) karşınıza geliyor. MHRS’de mavi butona bastığınızda, bağlı bulunduğunuz aile hekiminden randevu alabiliyorsunuz. Kırmızıya bastığınızda hastanede bulunan kliniklerden randevu alıyorsunuz.

3) HASTANE, TARİH VE SAATİ SEÇİN

‘Randevu al’ı tıkladığınızda Covid-19 aşı düğmesi karşınıza çıkıyor. Bunu tıkladığınızda eğer öncelikli gruptaysanız, size aşı randevusu oluşturma imkânı veriyor. Ama bu arada diyelim ki siz temaslısınız, o zaman ‘Şu anda temaslısınız, 10 gün içerisinde temasınız kalktığında tekrar sorgulayın’ denilecek. Tekrar sorguladığınızda aşı sıranızın geldiğini gördükten sonra bu sefer sistem üstünden randevu alacaksınız.

Öncelikli grupta değilseniz yeni gruplar eklendikçe durumunuzun yeniden değerlendirileceği bilgisini alıyorsunuz. Eğer öncelikli gruptaysanız ve aşı sıranız gelmişse, ‘Hastane randevusu al’a tıkladığınızda size en uygun hastaneyi seçebiliyorsunuz. Bir hastane seçerken de Covid-19 aşı uygulama kliniğini seçmeniz gerekiyor. Hastaneyi seçince karşınıza tarih ve saat çıkıyor. Ondan sonra aşı günü belirleniyor ve gidip aşınızı oluyorsunuz.

4) AKILLI TELEFON VEYA BİLGİSAYAR BİLGİSAYARINIZ ALO 182’Yİ ARAYIN

Yoğunlaşmaya yol açmamak için randevu sistemi kullanılıyor. Aşamalar ilerledikçe kişiler, aşılama sırasının kendilerine gelip gelmediğini, e-nabız üzerinden görebilecek. Tıpkı grip aşılarında olduğu gibi. Akıllı telefonunuz veya bilgisayarınız yoksa, mevcut telefonunuzda 182’yi arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

5) AŞIYA EN FAZLA İKİ KİŞİ GİDİN

Kalabalık ortam oluşturmamak açısından aşı olmaya tek gelinmeli. Ama kişi kendi işini kendi göremiyorsa yanında bir kişi ile de gelebilir. Aşı olduktan sonra 15 dakika beklemek gerekiyor. Bu tüm enjeksiyonlardan sonra uygulanan bir kural. Çünkü kişinin tansiyonu düşebilir, beklenmedik alerji gelişebilir. Bu arada sistem ikinci doz için randevu oluşturacak.

6) MESAJINIZI KONTROL EDİN

Aşıyı yaptırdığınızın ertesi günü şikayetiniz olup olmadığına, problem yaşayıp yaşamadığınıza ilişkin otomatik bir mesaj alacaksanız. Bu mesajı takip edin ve şikayetiniz varsa sağlık merkezine başvurun.

Coronavac’a onay verildi: Koca ve Bilim Kurulu üyeleri canlı yayında koronavirüs aşısı oldu

ÖNCELİK KİMLERDE?

Kayıpmaz, aşıda öncelikle ilgili ise, “Aşılar öncelikle sağlık personeline yapılacak. Türkiye’de kamuda, üniversitede ve özel hastanelerde olmak üzere 1 milyon 119 bin 886 sağlık insan gücü bulunuyor. İlk etapta 3 milyon doz aşının yarısı, 28 gün sonra da diğer yarısı sağlık personeline uygulanacak. Geriye kalan aşıların ise kronik rahatsızlığı bulunan 65 yaş üstü vatandaşa uygulanması planlanıyor. Bu plan arasında toplu ve kalabalık yerde kalan yaşlı ve engelliler de bulunuyor” bilgisini verdi.

KAYIT VE TAKİP İÇİN ‘AŞILA’ UYGULAMASI

Kayıpmaz, aşı kayıt ve takibiyle ilgili ise şunları söyledi: “Covid-19 aşı kayıtları ve takibi, Sağlık Bakanlığı’nın geliştirdiği ‘AŞILA’ mobil uygulaması üzerinden yapılacak. Aşı vurulmadan önce mutlaka uygulama üzerinden aşı uygunluğu kontrol edilecek. Kare kod okutulup kayıt tamamlandıktan sonra aşı yapılacak. Mobil telefonlara indirilerek kullanılabilecek uygulamayla ilgili tüm bilgilere, dokümanlara, duyurulara ve eğitim videolarına “https://asila.saglik.gov.tr” adresinden erişilebilecek. Hekimler ve sağlık personelinin kullanacağı AŞILA, “https://mobilmarket.saglik.gov.tr” adresi üzerinden IOS, Android ve Huawei için indirilebilecek.”

Bakanlıktan ‘aşıla’ uygulaması: Aşı kayıtları buradan yapılacak

NE OLMUŞTU?

‘Acil Kullanım Onayı’ verilmesinin ardından ilk CoronaVac aşısı, Ankara Şehir Hastanesinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yapıldı. Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleriyle geldiği hastanede sağlık görevlilerince aşı yapılan Koca, yaptığı açıklamada, “Tünelin ucunda ışık göründü demiştim hatırlarsınız, bugün öyle bir gün” ifadesini kullandı. Bakan Koca’nın CoronaVac aşısının ilk dozunu olmasının ardından Koronavirüs ve Toplum Bilim Kurulu üyeleri de aşı yaptırdı. İstanbul’da da ilk koronavirüs aşıları hastanelere ulaştırıldıktan sonra sağlık çalışanlarına yapılmaya başladı.

Hastanelerde aşılama başladı

Benzer Haberler