Biden’dan Trump’ın aklanmasına tepki: Suçlama tartışma götürmez

14 Şubat 2021 Pazar

Biden’dan Trump’ın aklanmasına tepki: Suçlama tartışma götürmez

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Trump destekçilerinin 6 Ocak’ta Kongre’yi işgal etmesinin ardından baskını teşvik suçlamasıyla yargılanan eski Başkan Donald Trump’ın aklanmasına ilişkin konuştu. Biden, suçlamanın tartışma götürmeyeceğini ifade etti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, eski Başkan Donald Trump’ın Senato’daki azil yargılamasında suçsuz bulunmasının ardından açıklama yaptı. Biden, Senato Azınlık Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell da dahil olmak üzere azle karşı çıkanların Trump’ın görevini ‘utanç verici bir şekilde kötüye kullandığına’ inandığını belirtti.

Senato’nun kararına rağmen Trump’a yönelik suçlamanın tartışma götürmeyeceğini belirten Biden, ”Tarihimizin bu üzücü bölümü bize demokrasinin kırılgan olduğunu ve her zaman savunulması gerektiğini hatırlattı.” ifadesini kullandı.

ABD’de şiddet ve aşırıcılığa yer olmadığını vurgulayan Biden, ”Amerikalılar ve özellikle de liderler olarak her birimizin gerçeği savunmak ve yalanların üstesinden gelmek gibi bir görev ve sorumluluğu var. Bu sivil savaşa böyle son verir ve ulusumuzun ruhunu bu şekilde iyileştirebiliriz.” görüşünü paylaştı.

NE OLMUŞTU?

ABD tarihinde 2’nci kez azli istenen ilk başkan olan Trump, Senato’daki yargılamasının 5. gününde yapılan oylamada 57 senatörün suçlu, 43 senatörün ise suçsuz olduğu yönünde oy kullanmasının ardından üçte iki çoğunluğa yani 67 oya ulaşılamadığı için aklanmıştı.

Benzer Haberler