Belediye meclisinde ‘kabile’ tartışması

2 Nisan 2022 Cumartesi

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a yönelik “kabile” eleştirisi Mamak Belediyesi Meclisi’nde tartışmaya neden oldu.

Ankara Mamak Belediyesi’nin CHP’li üyesi Ferat Tokmak, belediye meclisi toplantısında Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve yönetimine yönelik “kabile” benzetmesine karşılık verdi. Tokmak, “Büyükşehir Belediyesi’ni araştırdım herhangi bir kabile üyesi göremedim ama Mamak’taki araştırmada baya bir kabile üyesi var, sizin kabilenin üyeleri” dedi.

Köse, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin mart ayı toplantısının üçüncü birleşiminde, “Sayın Yavaş’ın kabilesi nasıl bir haris ruh halindeyse, gözlerini nasıl bir duygu bürüdüyse, kendilerinde nasıl bir güç vehmediyorlarsa Büyükşehir Belediye Meclisi’ni çukur siyasetiyle özdeşleştirmek cüretinde bulunuyorlar” demişti.

‘MAMAK’TA UFAK BİR ARAŞTIRMA YAPTIM’

Tokmak, Köse’nin bu ifadelerine şu karşılığı verdi: “Sizin bir konuşmanız var Büyükşehir Belediyesi’ndeki başkan ve kabile üyeleri ile ilgili… Bir iftiranız var, bir söyleminiz var. Şimdi kabile üyeleri ne? Bir reisin idaresi altında, kendi akrabası, eşi dostu olan vatandaşlara kabile diyoruz. Ben Büyükşehir Belediyesi’ni araştırdım. Herhangi bir kabile üyesini göremedim Ama Mamak’ta da ufak bir araştırma yaptım. Burada bayağı bir kabile üyesi var, sizin kabilenizin üyeleri. Birkaç tane örnek vermek istiyorum.

‘KAYINÇONUZ, YEĞENİNİZ, ABLANIZIN OĞLU… KABİLE ÜYELERİ BURADA’

Mesela, Murat Efe şirket müdürü, bu kayınçonuzmuş. Mehmet Duran, Özer Kalem müdürünüz, yeğeninizmiş. Metehan Güler AYKOME’de birim sorumlusu, ablanızın oğluymuş. Yine kabile üyelerinizden Yaşar Paça’nın kabile üyeleri bunlarda; Selahattin Paça çevre ve korumada, oğlu. Fırat Bey işletme müdürü, damadı; Muhittin Göngör de Merve Keskindemir’in yeğeni, belediyede çalıştığını gördük. Yani, anlattığınız o tarif tam da Mamak Belediyesi’ne uyuyor. Büyükşehir’de böyle bir kabile falan söz konusu değil. Görüldüğü gibi kabile üyeleri burada.”

Benzer Haberler