Başarır’dan Demirören’e yanıt: Beni halk, seni saray bu noktaya getirdi

5 Ocak 2022 Çarşamba

Başarır’dan Demirören’e yanıt: Beni halk, seni saray bu noktaya getirdi

CHP’li Ali Mahir Başarır, Demirören Grubu‘nun yayınlamış olduğu basın metnine “Özür dileyecek biri varsa Ziraat Bankası’ndan 750 milyon dolar kredi çekip ödemeyen şahsınızdır” yanıtını verdi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, katıldığı bir televizyon programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kur korumalı mevduat modelini açıkladığı 20 Aralık’ta Yıldırım Demirören’in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Demirören Grubu ile iktidara yakın 5 şirketin ellerindeki dolarları 17-18 TL’den sattığı iddiasında bulundu.

Demirören Grubu’ndan Başarır’ın iddialarına yönelik “Ali Mahir Başarır, eğer iddialarını belgeleyemezse gereğini yapmasını ve milleti temsil görevinden istifa etmesini bekliyoruz. Demirören Şirketler Grubu konuyla ilgili hukuki süreci başlatma kararı almıştır. Sn. Başarır’ı mesnetsiz ve iftira niteliği taşıyan iddialarını yüce yargı önünde ispat etmeye davet ediyoruz” açıklaması yapıldı.

“ÖZÜR DİLEYECEK BİRİ VARSA ZİRAAT BANKASI’NDAN 750 MİLYON DOLAR KREDİ ÇEKİP ÖDEMEYEN ŞAHSINIZDIR”

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Demirören Grubu’nun yayınlamış olduğu basın metnine ilişkin açıklama yaptı. Söylediği sözlerden dolayı Demirören Grubu’nun rahatsız olduğunu ve basın metni yayınladıklarını ifade eden CHP’li Başarır, “Bak Demirören, özür dilemem gerektiğini söylemişsin. Ben neden özür dileyeyim. Ben tüyü bitmemiş yetimin, çiftçinin, emeklinin, 84 milyonun hakkını savunuyorum. Özür dileyecek birisi varsa Ziraat Bankası’ndan 750 milyon dolar krediyi çekip ödemeyen şahsınızdır” dedi.

Görevinin bu iddiaları sormak olduğunu belirten Başarır, sözlerine şöyle devam etti: “Ben bu iddiaları bugün ortaya koymadım. 20 aralıkta ne oldu? Sen ve senin gibiler, yandaş şirketler bir gecede zengin oldunuz. Ben buradan Ziraat Bankası’na, Halk Bankası’na, Bankacılık Denetleme Kurulu’na hepsine soruyorum; o gece kim döviz bozdurdu, daha sonra kimler döviz aldı, kimler zenginleşti? Dün biz bu iddialarla ilgili grup olarak araştırma önergesi verdik ancak AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.”

“BENİ HALK, SENİ SARAY BU NOKTAYA GETİRDİ”

“Bir gecede 1 milyon doları olanın iki gün sonra 1 milyon 600 bin doları oldu. Neden? Bu ülkede son parasını ya da 30 yıl çalışıp tazminatını dolara yatırıp sonra bir günde yüzde 60 fakirleşen insanlar oldu. Biz bunun hesabını sormayacak mıyız?” diyen Başarır, Demirören Grubu’ndan yapılan istifa çağrısına ilişkin ise “Sayın Demirören beni halk bu noktaya getirdi, seni ise Saray bu noktaya getirdi. Ben hesabımı halka veririm, sen Saray’a verirsin. Benim istifa etmem için kamu kaynaklarından istifade etmem gerekir ama istifade eden sensin, sen hesap vereceksin” ifadelerini kullandı.

“AKP’YE YAKIN ZENGİN OLMUŞ ŞAHISLAR BUNUN HESABINI VERİN”

Demirören Grubu’na “Ne kadar dolar sattınız? Ne kadar dolar aldınız? Ne kadar kur garantili hesabınızda para var?” diye soran Başarır, şöyle devam etti: “Sadece sen değil o beş şirket, o beş şirketin türevleri, birçok milletvekillerinin yakınları, birçok AKP’ye yakın şirketlerin yöneticileri, birçok AKP’ye yakın zengin olmuş şahıslar bunun hesabını verin.”

Demirören Grubu ve 5 şirket, doları 18 TL’den satıp 10.30 TL’den aldı iddiası

Benzer Haberler